Literárne hádanky
Hoci vliterárnych hádankách uverejnených vKR č. 6 sa skrývali na prvý pohľad diela, ktoré spolu vôbec nesúvisia, ukázalo sa, že spoločné majú aspoň to, že sú obľúbenými dielami mnohých našich čitateľov. Joseph Heller si protivojnovým románom Hlava XXII zprvého štvorveršia získal našu čitateľskú priazeň vdospelosti, verše Ľudmily Podjavorinskej z Č-č (správna odpoveď na druhú hádanku) nás zasa sprevádzali od detstva. Okrem jedinej nesprávnej odpovede, vktorej čitateľka priradilarozprávku ovrabčej rodine autorke B. Slančíkovej-Timrave. Knihu Rozdávať lásku zvydavateľstva Slovenský spisovateľ posielame Jozefovi VALEKOVI do Štôle. Záhadu Prečo majú muži bradavky? možno vyrieši vďaka knižnému daru z vydavateľstva Fragment Ján MATOŠ zMichaloviec.
Aj tentoraz dodržiavame vliterárnych hádankách zaužívané pravidlo – predstavujeme vnich jedno dielo inonárodnej literatúry ajedno znašej národnej umeleckej spisby. Vprvom štvorverší sa ukrývabásnický text, vdruhomprozaické dielo.
I.
Žije taký vtáčí zver,
ktorý vraví iba á.
Vbásni svoju rolu hrá,
vnej však rečie: „Nikdy ver!“
II.
Autor dal dielu názov podľa muža,
ktorý na hladine uzrel svoju tvár.
Rovnako kvet sa volá – nie je ruža,
kvietok tento totiž skromnejší má tvar.
Vo veršoch prvej hádanky sa ukrýva jedna znajslávnejších azároveň najprekladanejších básni svetovej literatúry. Aj vslovenčine ju máme dokonca až v deviatich verziách. Jej prvým prekladateľom bol Vladimír Roy apreklad vytvoril počas prvej svetovej vojny, priamo vzákopoch na talianskom fronte. Pred ním údajne text už preložil istý Ján Adolf Ferienčík, žijúci vUSA, ale tento variant sa nezachoval. Pre prekladateľov je báseň príťažlivá tiež preto, lebo jej autor knej napísal aj esej snázvom Filozofia básnickej skladby, vktorej presne opísal azdôvodnil postupy, ktoré použil pri jej tvorbe. Mal inak dosť pohnutý život, vjeho závere trpel alkoholizmom. Zomrel ako štyridsaťročný. Preslávili ho aj jeho prózy, ktorých zápletkami boli nezvyčajné zločiny, takže ho možno pokladať i za otca detektívneho žánru.
Malým tajomstvo vliterárnych kruhoch bolo, že aj slovenský, žiaľ už nežijúci, prozaik, príslušník tzv. Generácie 56, označovanej aj ako Generácia Mladej tvorby, mal istý čas problém salkoholom. Jeho dielo Stratený raj je napokon situovaný do prostredia protialkoholickej liečebne. Text zašifrovaný vdruhej hádanke bol jeho debutom, vyšiel vroku 1965. Vnímaný je ako priam modelový psychologický, či až psychoanalytický román adnes svojím spôsobom patrí ku kultovým knihám šesťdesiatych rokov 20. storočia.
Vyriešenie oboch hádaniek, čiže mená autorov (krstné mená apriezviská) anázvy diel skupónmi vydavateľstiev Slovenský Tatran aSlovenské pedagogické nakladateľstvo – ML, ktoré venujú knižné ceny úspešným riešiteľom, pošlite na adresu redakcie do 25. apríla.
Vymýšľa Igor Hochel