O poézii slovanskej

Dielo O poézii slovanskej predstavuje súbor štúdií Ľudovíta Štúra, ktoré prednášal študentom na evanjelickom lýceu a neskôr aj v súkromí svojho neďalekého bytu vo fernolayovskom dome na Panenskej ulici č. 1 v Bratislave. Dva razy do týždňa - v stredu a v sobotu - sa po večeroch schádzala u neho slovenská mládež, počúvala Štúrove prednášky, robila si poznámky a tak pokračovala v samovzdelávaní. Bolo to v polovici štyridsiatych rokov 19. storočia, na jar 1844 a na jar 1845.

Originálne rukopisy Štúrových prednášok sa nám nezachovali, stratili sa v prachu súkromných archívov, alebo pri posmrtnom upratovaní jeho posledného bytu v Modre. Zachovali sa nám však odpisy týchto prednášok. Nie rýchle a stenografické poznámky poslucháčov na prednáškach, ale priamo odpisy zo Štúrových originálov. Urobili ich jeho traja žiaci: Karol Alexander Modráni, Ján Jaromír Matička a Ján Jaroslav Kmeť.

Ľudovít Štúr mal koncept prednášok rozvrhnutý takto: I. časť - Poézia symbolická, Poézia klasická, Poézia romantická a Pochop poézie slovanskej, II. časť - Poézia epická, Poézia lyrická, Srbská národná epika, Slovenská ľudová lyrika a Ukrajinská poézia dramatická. Týmto samostatným štúdiám, ktoré vcelku vytvárajú obšírnu monografiu, predchádzal úvod o význame umenia a poézie zvlášť v živote človeka i národov, pričom práve poéziu kladie na piedestál všetkých umení.

ղ岹ٱľٱ

Počet strán

132

Jazyk vydania

Slovenský jazyk

Rok vydania

1987

Typ diela

Literárna veda

Jazyk originálu

Slovenský jazyk

Poradie vydania

1.

Miesto vydania

Martin

Krajina vydania

Slovensko

Druh väzby

վá