Z programu slovenskej prezentácie

na Medzinárodnom knižnom veľtrhu detských kníh Bologna 2010,

na ktorom bude Slovensko čestný hosť

23. – 26. marca 2010

Hlavná expozícia na bolonskom výstavisku sa ponesie vduchu sloganu unitedimaginations a slovenskúilustračnútvorbu bude na nej reprezentovať 32 výtvarníkov 160 najlepšími dielami zo šesťdesiatich kníh pre deti. Zakladajúcu generáciu súčasnej slovenskej ilustrátorskej školy budú zastupovať diela Albína Brunovského aVincenta Hložníka. Tvorba nasledujúcich generácií a najmladších ilustrátorov, ktorá vychádza z tradícií, aleuplatňuje moderné výtvarné prístupy na stvárnenie príbehov, poskytne zároveň s retrospektívou aj možnosť porovnať nové trendy v slovenskejilustrácii anaznačí víziu jej budúceho smerovania. Vystavované diela sú majetkom autorov, Bibiany – medzinárodného domu umenia pre deti, Slovenskej národnej galérie aGalérie mesta Bratislava. Súčasťou expozície sú aj knižné publikácie, zktorých sú vystavené originály ilustrácií. Vysokú umeleckú kvalitu vystavených diel potvrdzujúviaceré medzinárodné ocenenia, preto prezentácia upriamuje pozornosť aj na permanentnú úspešnú účasť našich ilustrátorov na takom prestížnom podujatí, ako je Bienále ilustrácií Bratislava počas celej jeho existencie (1967 – 2009), teda na všetkých jeho 22 ročníkoch.

Krátky filmový dokument SLOVÁ (CI) & OBRAZY prinášaportréty pätnástich spisovateľov a ilustrátorov detských kníh, v ktorých priblíži autorov aich názory na našu súčasnú tvorbu pre deti. Vdokumente mladých tvorcov Daniela Riháka, Vila Csina a Petra Minára shudbou Vladislava Šarišského a Martina Hasáka, pripravenom špeciálne na bolonskú prezentáciu, dostávajú slovo spisovatelia Dušan DUŠEK, Ľubomír FELDEK, Gabriela FUTOVÁ, Erik Jakub GROCH, Daniel HEVIER, Tomáš JANOVIC, Ondrej SLIACKY, Ján ULIČIANSKY ailustrátori avýtvarníci Dušan KÁLLAY, Miloš KOPTÁK, Martina MATLOVIČOVÁ-KRÁLOVÁ, Svetozár MYDLO, Ľuboslav PAĽO, Jana KISELOVÁ-SITEKOVÁ a Peter UCHNÁR.

Čestné hosťovanie na takom významnom kultúrnom medzinárodnom fóre, akým je bolonský veľtrh, neposkytuje príležitosť len na jednorazovú prezentáciu, ale prostredníctvom viacerých sprievodných programov Slovensko dostáva šancu upriamiť pozornosť svetovej verejnosti na vrcholné diela svojho súčasného umenia aich tvorcov, ato nielen zoblasti knižnej tvorby. Sprievodné podujatia by mali prispieť ktomu, aby sa dvere do európskych asvetových domov kultúry ľahšie otvárali slovenskému umeniu, apoložiť základ na ďalšiu spoluprácu akultúrne výmeny so zahraničnými partnermi.

Slovenskí ilustrátori budú vítať návštevníkov bolonského veľtrhu už na hlavnej železničnej stanici. Varchitektonicky zaujímavom priestore, vzrekonštruovanom staničnom podchode upozornia na čestné hosťovanie Slovenska reprodukcie diel ocenených slovenských ilustrátorov na Bienále ilustrácií Bratislava z celej jeho histórie.

Víťazi slávneho Bienále ilustrácií Bratislava, teda nositelia najvyššieho ocenenia Grand Prix zo všetkých 22 ročníkov, sa zídu v ,,sieni slávy“ prostredníctvom výstavy zoriginálov ich diel. Tejto spoločnosti majstrov svojho umenia poskytla priestory najstaršia univerzita sveta vo svojej starobylej knižnici Biblioteca Archiginnasio.

Vnajväčšej bolonskej galérii súčasného umenia MAMbo, ktorá je pre mnohých renomovaných európskych výtvarníkov nedosiahnuteľnou métou, budú môcť návštevníci od 25. marca do 25. júla obdivovať dielo slovenského výtvarníka Mateja Kréna Scanner.

Vrcholné diela slovenskej ilustračnej tvorby ponúkne návštevníkom bolonskej radnice v Palazza d´Accursio v Sala d’Ercole autorská výstava Dva magické svety – prierez ilustrátorskou tvorbou Dušana Kállaya a Kamily Štanclovej.

Vpriestoroch radnice, v sále Manica lunga ponúkne Slovenské centrum dizajnu tvorbu najmladších dizajnérov – úspešných účastníkov súťaže zameranej na tvorbu hračiek, ktorú pripravilo koncom vlaňajšieho roka práve pri príležitosti čestného hosťovania Slovenska vBologni. Na výstave Čas na hru sa predstavia okrem študentov stredných avysokých škôl svýučbou dizajnu aumeleckého remesla aj profesionálni dizajnéri kolekcioudizajnu hračiek. Dovedna je to takmer 70 hračiek – stavebníc, skladačiek, hojdačiek apohybovadiel, zvieratiek adomčekov, pomôcok na rozvoj motoriky, logiky akreativity – vytvorených zrôznych materiálov. Okrem dreva, ktoré je najčastejším materiálom, študenti pracovali stextilom, plastmi, ale aj použitými aodhodenými predmetmi.

Slovenské divadelné umenie bude reprezentovať Štátne divadlo Košice baletným predstavením M. R. Štefánik Ondreja Šotha aZuzany Mistríkovej pred 800-miestnym hľadiskom divadla Arena del Sole.

Súbor bolonského divadlo Reon uvedie divadelnú hru Anny Gruskovej 鲹í԰첹 ahru Zuzy Ferenczovej a Antona Medowitsa solitaire.sk.

Tradíciu slovenského ľudového divadla, pouličného komediantstva a masiek priblíži náhodným divákom vbolonských uliciach aj na výstavisku svojimi improvizovanými vystúpeniami Vranovské chodúľové divadlo.

Poslucháči bábkoherectva VŠMU zBratislavy pripravili hravú inscenáciu Štyria škriatkovia aVivaldi na motívy najnovšej knižky Jána Uličianskeho Štyria škriatkovia avíla.

Súčasné hudobné ainterpretačné umenie si môžu poslucháči vychutnať na koncerte džezového dua Gabriel Jonáš a Matúš Jakabčic, sláčikového Slovenského kvarta a koncertoch elektronického folku bratislavskej skupiny Longital.

Slovenskú filmovú animovanú tvorbu budú zastupovať traja poprední animátori avýtvarníci Viktor Kubal, Ivan Popovič, František Jurišič prostredníctvom svojich kreslených aanimovaných filmov vmultikultúrnom filmovom centre aknižnici špecializovanej na kinematografiu Cineteca di Bologna.

Pre odbornú verejnosť sú pripravené semináre, diskusie za okrúhlym stolom na rozličné témy súčasťou našich azahraničných osobností, špecialistov vo svojom odbore, napríklad sa bude hovoriť minulosti asúčasnosti slovenskej ilustrácie, operspektívach avývoji európskej detskej literatúry, o slovenskej modernej autorskej rozprávke, o histórií BIB-u, o špecifikách prekladu detskej literatúry