Výzva do dialógu

Rozsiahla monografická publikácia o výtvarníkovi apedagógoviLadislavovi Čarnomspláca dlh bohatej a kontinuálnej tvorbe, ktorá doposiaľ, na rozdiel od iných členov výtvarnej skupiny A-R, nebola komplexne spracovaná.

Publikácia je rozdelená do deviatich kapitol, ktoré rámcujú jeho intermediálny prístup k umeniu. Už ich názvy ako Od citácie kpostprodukcii, Mimikry apríbuzné javy, Vzajatí zrkadiel, Od premeny materiálov ktransformácii významov alebo Text versus obraz prezrádzajú, že tvorba autora ainterpretačné hľadisko autorky textu Jany Geržovej sa výrazne zameriavajú na umeleckú komunikáciu; na formy semiózy achápanie umeleckého diela ako výtvarného znaku. Zároveň sa Čarný často vyrovnáva sobrazmi minulosti; sdielami zdejín umenia, sktorými buď vedie polemiku, alebo ich výtvarne kontextualizuje aanalyzuje.

Hlboké reflexie života

Ladislav Čarný (1949, Žilina) je tvorca, ktorý si je vedomý svojho napojenia na kontinuálny vývoj umenia, ale zároveň je neustále schopný intelektuálne hlbokých reflexií aj života atém súčasnosti. Vždy sa tak uňho deje so zmyslom pre zodpovednosť kvlastnej tvorbe as poznaním reflektovanej problematiky.

Vroku 1974 absolvoval odbor maľba Vysokej školy výtvarných umení vBratislave. Výraznejšie vstúpil na scénu po roku 1979, keď po pobyte vPoprade, kde sa načas presťahoval z rodinných dôvodov, prišiel do Bratislavy. Vtomto roku prijal pozvanie zúčastniť sa ako hosť na polooficiálnej výstave v Slovenskej akadémii vied na Patrónke (na pozvanie Františka Mikloška). Tu dochádza k hlbšiemu napojeniu na skupinu bývalých absolventov SŠUP aformovaniu budúcej Skupiny Avance-Retard (skrátene: Skupina A-R).

Od roku 1983 začal pracovať na projekte snázvom Mimikry. Inšpiroval sa procesmi premien prebiehajúcimi vríši živých organizmov. Vytváral diela založené na maliarskych transformáciách, ktoré evokujú nutnosť prispôsobenia sa človeka vrôznych životných i psycho-spoločenských situáciách.

Vroku 1984 je po prvýkrát pozvaný zúčastniť sa na formáte bytových výstav, iniciovaných výtvarníkom Deziderom Tóthom pod názvom Majstrovstvá Bratislavy vposune artefaktu. Tie boli založené práve na výtvarnej parafráze vybraného diela zdejín umenia. Prezentoval tu aj zrkadlový objekt Konštrukcia ztroch deštrukcií, vktorom metaforicky – prostredníctvom princípu svetla atieňa – približuje jednu zo základných kresťanských hodnôt: odpustenie.

Čarného tvorbu 80. rokov charakterizuje intenzívny záujem omédium svetla, zrkadlové efekty (napr. diela Okno, Kubistický portrét, Uzol, Salvador Mundi I. ai.) aoptické ilúzie. Vnasledujúcej dekáde prevažuje práca sobjektom, projektovaným obrazom i textom alebo readymadom (napr. cyklus 챹áDZ). Vnultých rokoch jeho heterogénna tvorba ešte väčšmi expanduje do priestoru aautor realizuje viacero intermediálnych inštalácií (Ready Movies, Epicentrum, Žehlenie pre mužov ai.).

Vposlednom období sa vracia kmaľbe, výrazne napríklad vo výstave Schrödingerova mačka – Mačkin Schrödinger(Galéria 19, Bratislava, 2017), ktorá zhodnocovala Čarného záujem oiluzívnosť maliarskeho média imotív zrkadlenia.

Bez časovej postupnosti

Ale späť ku knihe. Po stručnom úvode, pod ktorý sa spoločne podpísali umelcove deti historička umenia Daniela Čarná akurátor Juraj Čarný, je jadro monografie venované dôsledným interpretáciám, ktoré formulovala historička ateoretička umenia Jana Geržová. Jej analýzy vychádzajú zdlhodobého sledovania Čarného tvorby, ako aj zich viacerých vzájomných kurátorsko-autorských spoluprác. Geržovej metodika prístupu ktvorbe nepostupuje striktne chronologicky, ale prostredníctvom reflexií jednotlivých tematických okruhov. Prechádza stratégiami Čarného tvorby a dôsledne interpretuje jednotlivé diela, často vširšom kontexte analógií.

Hneď vúvode autorka upozorňuje, že jednotlivými dielami sa nezaoberá včasovej postupnosti, ale text „uvádza kapitola Od citácie k postprodukcii, ktorá mapuje jeden z kľúčových segmentov jeho tvorby a končí sa kapitolou Maľba v hlavnej úlohe, ktorá by teoreticky mohla stáť na začiatku a nie na konci.“

Koncepcia textu, nazvaného zámerne paradoxne Archeológia súčasnosti, obsahuje okrem analýz aj množstvo obrazového materiálu diel, ich detailov icelkových fotografických pohľadov na inštalácie. Geržová k obrazovým reprodukciám vyberá aj fragmenty textov iných autorov/autoriek, ktorí sa Čarného tvorbe venovali. Niekedy sa až môže zdať, že publikácia je textovo príliš preťažená akladie na čitateľa/čitateľku priveľké nároky na sústredenie.

Neúnavné hľadanie

Hutný kunsthistorický text v závere vyvažuje voľnejší žáner rozhovoru, ktorý sautorom vedú umelcove deti už spomínaní Daniela Čarná aJuraj Čarný. To umožňuje aj osobnejší pohľad aodkrytie tém, ktoré silne determinovali nielen tvorbu, ale aj život apostoje Ladislava Čarného: pôsobenie vkresťanskom disente, detstvo, študentské roky, dlhoročné pedagogické pôsobenie na Trnavskej univerzite aVŠVU vBratislave, ako aj pôsobenie na Základnej umeleckej škole a metodická práca voblasti výtvarného vzdelávania.

Výrazným pozitívom, dôležitým aj pre zahraničnú recepciu tvorby autora, je záver publikácie, ktorý tvorí kompletný anglický preklad Geržovej textu. Otázkou je, prečo sa neprekladal aj rozhovor, ktorý objasňuje viaceré zaujímavé momenty zosobného života itvorby umelca. Publikáciu graficky prehľadne upravil Stano Masár avydal ju Kruh súčasného výtvarného umeni.Premýšľanie nad svetom
Kniha o tvorbe Ladislava Čarného je dôležitou publikáciou na poli monografií ovýtvarnom umení. Objasňuje východiská astratégie autorovej umeleckej činnosti a prináša konzekventný teoretický text pre lepšie pochopenie jeho výtvarného rozmýšľania. Vneposlednom rade ho približuje aj ako osobnosť, ktorá neúnavne hľadá spôsob, ako svoje hodnoty i filozofické premýšľanie nad svetom zhmotniť do podoby umeleckých artefaktov. A tie sú nielen výsledkom jeho tvorivo-intelektuálnej činnosti aestetických kritérií, ale predovšetkým výzvou doďalšieho dialógu.

Ján Kralovič (1984)

Historik umenia, pôsobí na Katedre dejín a teórie umenia VŠVU v Bratislave. Publikuje v odborných časopisoch (Jazdec, Ostium, FlashArt,artalk.cz, Fraktál, Profil, Vlna a i.). Je autorom kníh Teritórium ulica – Umenie akcie v mestskom priestore v rokoch 1965 – 1989 na Slovensku (Slovart/VŠVU, 2015) a Majstrovstvo za dverami (Slovart/VŠVU, 2017).

Jana Geržová, Daniela Čarná, Juraj Čarný: Ladislav Čarný

Bratislava: Kruh súčasného umenia Profil, 2022

Epicentrum, 2010, videoinštalácia, tri modliace sa deti. Foto: archív autora