Na obálke októbrovej Knižnej revue je dielo Daniely Olejníkovej.
Slovenský knižný trh zažíval dramatické obdobie, keď vláda navrhla zvýšiť DPH na knihy na 23 percent a minister financií to odôvodnil pamätnými slovami o knihách ako luxuse, ktorý treba viac zdaniť. Katastrofa sa nakoniec nekonala a parlament schválil zníženie sadzby na 5 percent. „Mohlo by to trochu pomôcť stabilizovať slovenský knižný trh a natiahnuť v čase zvyšovanie cien kníh, ktoré sa tak či onak deje, pretože ceny všetkého rastú,“ hovorí v minirozhovore člen predsedníctva ZVKS Vladimír Michal.
Samotná zvýhodnená sadzba DPH je len malou čiastočkou v systéme podpory literatúry i celkovo národnej kultúry. O jej stave u nás i v zahraničí vypovedajú hlasy z našej ankety.
Októbrové rozhovory patria poézii. O dvojjazyčnej debutovej zbierke ܻԱčԴDzť, o krehkosti a sile slov, o jazyku ako nástroji manipulácie a kolonizácie hovorí ukrajinská poetka Anna Siedykh v rozhovore s Michalom Tallom. Juliana Sokolová sa zas zhovára s Dominikou Moravčíkovou o svojej zbierke Domáce práce a zamýšľa sa nad tým, či poézia môže osloviť širšiu verejnosť.
O tom, čo znamená prekladať nepreložiteľné, píše Lucia Halová v texte o románe Macunaima, hrdina bez charakteru od brazílskeho modernistu Maria de Andrade.
Nájdete tu aj množstvo tipov a recenzií kníh z beletrie, histórie, fantastiky i literatúry pre deti.
Príjemné čítanie!