Vychádza májové číslo Knižnej revue!

Do témy aktuálneho čísla o klimatickej kríze prispeli Ľubica Lacinová, Pavel Matejovič, Dominika Moravčíková a Martin Posch. Sériukrajinských esejí pokračuje textom Serhija Žadana.

Ekologické témy na Slovensku nikdy nestáli vcentre verejnej diskusie. Zelené politické strany vminulosti voličov nezaujali vľahostajnom obchádzaní problémov sa veľa nezmenilo ani dnes, keď nám hrozí klimatická katastrofa. Májové číslo Knižnej revue sme venovali téme klimatickej zmeny jej odrazu vodbornej literatúre ifikcii. Biofyzička Ľubica Lacinová si včlánku „Môže byť literatúra zelená?“ všíma, že životné prostredie sa nikdy netešilo pozornosti ani vslovenskej beletrii.

Vukrajinskom esejistickom seriáli tentoraz prinášame text Serhija Žadana. Hovorí otom, čo znamenajú pojmy mier spravodlivosť, ako vojna mení jazyk, jeho štruktúry ipole pôsobnosti ako sú predvojnové konštrukcie neschopné vyjadriť súčasný stav, vysvetliť hnev, bolesť nádej.

Prekladateľka Jana Benková Marcelliová nás zasvätene uvádza do myšlienkového sveta brazílskej spisovateľky Clarice Lispector, približuje jej spôsob písania iživotnú dráhu. Všímame si aj dôležité knihy otemných časoch: Tma na poludnie Arthura Koestlera dva romány Patricka Modiana Okružné bulváre Aby si sa nestratil vnašej štvrti.

SMonikou Kaprálikovou sme sa rozprávali oJánovi Smrekovi jeho edícii Komorná knižnica. A ako každý rok, aj teraz uverejňujeme víťazný text stredoškolskej súťaže Esej Jána Johanidesa 2023.

Príjemné čítanie!