![]() Otvorenie tlačovej besedy |
![]() Klub spisovateľov |
![]() Autori knižnej publikácie |
![]() Pavel Dvořák a Anton Baláž |
Formou tlačovej besedy spojenej so stretnutím sautorským kolektívom druhej časti sme dňa 24. 1. 2007 uviedli publikáciu Turci vUhorsku. Je to deviaty zväzok edície Pramene kdejinám Slovenska aSlovákov, ktorú Literárne informačné centrum považuje za svoju profilovú edíciu.
Knihu vKlube spisovateľov predstavili riaditeľ LIC Alexander Halvoník, editor edície Pavel Dvořák aza kolektív autorov – historikov PhDr. Tünde Lengyelová, CSc. (zástupkyňa vedúceho autorského kolektívu prof. Petra Kónyu, PhD.), ďalej Mgr. Anna Fundárková, PhD. a PhDr. Miroslav Kamenický, CSc. Prítomný bol aj recenzent knihy prof. PhDr. Jozef Baďurík, CSc.
Editor Pavel Dvořák uviedol vydávanie Prameňov do situácie ametód sprístupňovania pramenných materiálov (autentické asprostredkované). Pre širšiu verejnosť používateľov – čitateľov je určené sprostredkované, teda preložené apre dnešný jazyk upravené vydanie pramenných materiálov tak, ako vychádzajú vLiterárnom informačnom centre. P. Dvořák ju pokladá za osvetovú edíciu, ponúkajúcu pohľad na slovenskú históriu zrôznych strán. „Vydávanie nie je jednoduché, je to deviaty zväzok avždy prechádzame do nového obdobia, ktoré má svoje pravidlá. Prichádzajú historici, ktoré reprezentujú príslušné obdobie amajú aj svoj názor. Pramenná edícia si musí udržať jednotnú formu, aj keď sa názory historikov nezhodujú amenia sa aj včase vnáhľadoch na odbornú problematiku.“ Editor sa usiluje koncipovať jednotlivé časti aprácu historikov vmeniacich sa kolektívoch, aby sa odborné problémy eliminovali anaopak, aby edícia priniesla celostný pohľad na našu minulosť výberom prameňov.
O priame skúsenosti zprípravy materiálov do knihy Turci vUhorsku II sa sprítomnými podelili PhDr. Tünde Lengyelová, CSc. a Mgr. Anna Fundárková, PhD.
Keďže vedúci autorského kolektívu prof. PhDr. Peter Kónya, PhD., nemohol zneodkladných príčin napokon na tlačovú konferenciu zPrešova docestovať, prítomným sme prečítali jeho príhovor. Uvádza vňom charakteristiku historického obdobia, ktoré je vpublikácii spracované:
„Sedemnáste storočie je storočím vyvrcholenia protitureckých bojov, storočím protihabsburských povstaní, storočím najväčšieho rozšírenia reformácie inástupu úspešnej rekatolizácie, storočím vzniku prvých vysokých škôl unás, storočím rozmachu renesancie ibaroka. Bolo by možné dať mu ďalšie podobné prívlastky, inšpirované dôležitými momentmi vhospodárskom, spoločenskom, kultúrnom či národnostnom vývine. Jedným znich môže byť aj vzdelanosť vtom najširšom zmysle slova, t. j. znalosť písma, ktorá sa vďaka rozvoju škôl rozšírila vo všetkých vrstvách obyvateľstva. Ich príslušníci, rovnako aristokrati, zemania, mešťania, vojaci či poddaní potom zanechali takmer nespočetné množstvo písomných pamiatok, prameňov. Odrážajú tak významné politické udalosti, ako miery, dohody apod., ako aj každodenný život uhorskej spoločnosti ajeho rozmanité aspekty. Napísané sú vo všetkých vkrajine používaných jazykoch, nielen po latinsky, ale aj po maďarsky, po nemecky apo slovensky.
Členovia autorského kolektívu stáli pred neľahkou úlohu, keď mali urobiť reprezentatívny výber zobrovského množstva písomných prameňov, zachovaných vrôznych archívoch či publikovaných vedíciách. Autori pri svojej práci mali na zreteli niekoľko skutočností. Predovšetkým sa pri výbere dokumentov usilovali ozachovanie proporcionality tak vo vzťahu kjednotlivým oblastiam života, politickým udalostiam aj vrstvám spoločnosti. Rovnako sa snažili aj orovnomerné zastúpenie celého územia Slovenska. Ich práca bola náročná na znalosť problematiky, orientáciu varchívoch aedíciách avneposlednom rade aj na jazykové znalosti aprekladateľské zručnosti.“
Ľubica Suballyová
Foto: Andrej Matuška
![]() Autorky úspešnej publikácie |
![]() Prípitok riaditeľa LIC |
![]() Predajknižnej publikácie |
![]() Kolegovia z NOCky |