VParku pod Palmou vpriestore Novej Cvernovky vBratislave sa vstredu 8. 7. uskutočnila diskusia spojená skrstom knihy Slovutný pán prezident za účasti autorky Madeline Vadkerty ahistorika Ivana Kamenca, ktorý diskutoval z pozície recenzenta aodborníka na dané obdobie. V zbierkach Slovenského národného archívu sa nachádza množstvo listov, ktoré boli písané väčšinou slovenskými Židmi vobdobí existencie vojnového Slovenského štátu. Obracali sa vnich na prezidenta Tisa so žiadosťou ozáchranu č pomoc vťažkej situácii, ktorú spôsobilo prijatie rozsiahlych protižidovských zákonov na jeseň 1941. Ich adresáta oslovovali rôzne: Jediná nádej, Posledná záchrana, Dobrý otec č Slovutný pán prezident. Madeline Vadkerty mnohé tieto žiadosti prečítala, beletristicky spracovala a zároveň sa rozhodla pátrať aj po ďalšom osude ich pisateľov. Jej text napísaný vangličtine preložil Ján Púček akrstným otcom tohto diela sa stal Andrej Bán.
Interview o bádateľskej práci autorky viedla novinárka Soňa Gyarfášová. Atmosféra bola aj napriek ťažkej téme príjemná aprítomní ocenili aj autentické svedectvá hostí, ktorí boli vrodinnom vzťahu sdvoma žiadateľmi azúčastnili sa krstu knihy. Dcéra jedného zpisateľov, ktorý mal včase vojny 5 rokov, priznala, že prežité udalosti zanechali na jej otcovi tak výraznú stopu, že ona sama sa otom dozvedela, až keď mala viac ako 30 rokov.
Pristupovať ktéme holokaustu takýmto spôsobom nie je vnašich končnách úplne bežné. Dáva nám to však jedinečný pohľad na atmosféru doby amožnosť vcítiť sa do osudov ľudí, ktorí nám sú podobnejší, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať.
Podujatie sa uskutočnilo ako súčasť putovného festivalu reportážnej literatúry Reportéri vprvej línii, ktorý organizuje vydavateľstvo Absynt vspolupráci s Fondom na podporu umenia.
Foto: Tina Hamarová