Mestská knižnica mesta Piešťany svojimi aktivitami snadšením zareagovala i na tohtoročné oslavy 100. výročia založenia Československej republiky. Medzi podujatia venované tejto výnimočnej udalosti práve preto zaradila tri česko-slovenské projekty: jubilejný 10. ročník festivalu rozhlasových rozprávok Zázračný oriešok. Kniha vrozhlase – rozhlas vknihe, 10. ročník festivalu Keď čítanie je čtení, atakisto Festival slovenskej tvorby pre deti.
Nadväzuje tak na výstavy, ktoré mohli návštevníci Městské knihovny vPraze vidieť od 10. júla 2018. Tou prvou bola výstava ocenených prác detí medzinárodnej výtvarnej súťaže snázvom Neodíď nám, rozprávočka venovanej literárnej azberateľskej tvorbe Pavla Dobšinského aBoženy Němcovej. Do súťaže prišlo 1332 súťažných prác zo 79 slovenských a 5 českých škôl. Práce posudzovala odborná porota, v ktorej boli známi slovenskí ilustrátori Martina Matlovičová a Bystrík Vančo a redaktorka časopisu Ծč, ilustrátorka Kristína Kubáňová. Porota udelila viac ako 50 cien v dvoch kategóriách, v súčinnosti s poprednými slovenskými vydavateľstvami detskej literatúry a spoločenskými organizáciami.
Druhá výstava – Ծčvé planéty – je venovaná 90. výročiu vzniku časopisu Ծč, ktorý moderným a tvorivým spôsobom zveľaďuje a rozvíja historické a hodnotové tradície. Pri jeho začiatku stála invenčná redaktorská dvojica – spisovateľ Jozef Cíger Hronský ailustrátor Jaroslav Vodrážka, ktorí vložili do Ծč첹 niečo, čo vdovtedajšej didaktickej literatúre pre deti nemalo obdobu – umeleckú literatúru plnú láskavého humoru afantazijnéhodobrodružstva. Tak vznikol na stránkach prvých ročníkov Ծč첹 aj kreslený seriál oSmelom Zajkovi, ktorého autorom bol Jaroslav Vodrážka. Tento legendárny ilustrátor mal korene v Česku, ale srdce na Slovensku. Ako stredoškolský učiteľ pôsobil v Benešove a vTábore, vroku 1923 prišiel ako učiteľ po prvý raz na Slovensko, ale v roku 1939 bol nútený vrátiť sa aj srodinou do Česka. Po roku 1945 začal znovu ilustrovať pre slovenské vydavateľstvá, hoci onedlho prišla ďalšia, politicky vynútená, dvadsaťročná odmlka. Napriek tomu Jaroslav Vodrážka položil základy umeleckej detskej ilustrácie a komiksovej tvorby na Slovensku, a tú dnes rozvíjajú súčasní talentovaní mladí autori a ilustrátori. Aj o tom je výstava Ծčvé planéty, ktorú si záujemcovia môžu pozrieť vpriestoroch Městskej knihovny do 15. októbra 2018. Autorom grafického stvárnenia výstavy a jej realizácie je dizajnér Peter Gála, súčasný predseda Asociácie ilustrátorov – ASIL. Jej súčasťou bude iprezentácia umelecko-literárneho mesačníka Ծč. Na podujatí Planetárium Ծč첹 sa návštevníci stretnú s redaktormi najstaršieho slovenského časopisu pre deti na literárnom a výtvarnom workshope. Ich hosťom bude spisovateľka Toňa Revajová, ktorá predstaví Johankine príbehy v českom knižnom vydaní.
Vzbudiť záujem o slovenskú literatúru
Festival slovenskej tvorby pre deti je určený predovšetkým obyvateľom Česka, deťom všetkých vekových kategórií, ich rodičom, starým rodičom, pedagógom, návštevníkom kultúrnych inštitúcií, v ktorých bude projekt prebiehať, turistom i slovenskej komunite žijúcej v Prahe. Podujatia projektu sú zamerané nielen na spoluprácu so škôlkami, školami, knižnicami, ale rovnako poskytujú priestor aj pre spoločné aktivity rodičov s deťmi.
Náplňou festivalu je prezentácia slovenskej literatúry ajej tvorcov prostredníctvom pestrých multikultúrnych aktivít, ako je napríklad prezentácia klasickej isúčasnej slovenskej literárnej tvorby a jej tvorcov (spisovateľov, ilustrátorov, vydavateľov), prezentácia slovenských kníh pre deti preložených do českého jazyka, divadelné dramatizácie a scénické čítania na motívy prezentovaných knižiek, čítania slovenských a českých tvorcov, literárno-výtvarné workshopy, výstavy ilustračnej tvorby významných slovenských ilustrátorov či výstavy výtvarných prác slovenských a českých detí a študentov na tému rozprávok Pavla Dobšinského a Boženy Němcovej. Školáci sa zoznámia s ocenenými knihami a ich tvorcami, porovnajú príbuznosť i rozdielnosť slovenčiny a češtiny, prostredníctvom klasických rozprávok sa prenesú do sveta svojich rodičov a prarodičov, ktorí žili v spoločnom štáte.
Mestská knižnica mesta Piešťany tak chce pestrými apútavými podujatiami vzbudiť záujem českej verejnosti o slovenskú literatúru aslovenský jazyk, zvýšiť povedomie oslovenskej literatúre aumení, prispieť k podpore myšlienky multikultúrneho chápania spoločnosti a zlepšiť vnímanie príslušníkov iných národností medzi slovenskými ičeskými deťmi.
Ačo presne budú môcť zažiť návštevníci Festivalu slovenskej tvorby v Prahe?
Už od 1. októbra ich čaká beseda sospisovateľom Danielom Rušarom, autorom knižky Jaro Kriplů či literárno-výtvarné workshopy ilustrátora Matúša Maťátka snázvom Farebný svet kučeravého Sebastiána aLapinovci na návšteve v knihovně. Vďaka bábkoherečke Barbore Krajč Zamiškovej zistia, kto je Guľko Bombuľko. Spisovateľ Peter Karpinský im predstaví svoju knižku Ako sme sŤukťukom ťukťukovali, a to vnovom šate – silustráciami Martiny Matlovičovej. Nebude chýbať ani Petra Nagyová Džerengová či literárno-výtvarná dielňa snázvom Rozprávkový svet Kataríny Ilkovičovej.
V programe Slovensko číta deťom vystúpia aj spisovatelia Ján Uličiansky a Roman Brat, herec Richard Trsťan abábkoherec Martin Kollár. Čestným hosťom čítania bude známa česká herečka Ivana Chýlková. Básnik, textár, výtvarník, scenárista, prozaik a dramaturg Daniel Hevier predstaví svoj fantastický projekt Chymeros plný príbehov, záhad, hádaniek atajomstiev. Neskôr, vrámci literárneho podvečera snázvom Ako som písal knihy dospelákom, priblíži svoju tvorbu.
Malí ajveľkí milovníci divadielka si budú môcť pozrieť dramatizáciu na motívy knižky Márie Ďuríčkovej s názvom OJaníčkovi aJankovi Hraškovi vpodaní divadla KBT. Mladšie istaršie deti sa určite zabavia ipoučia na besede sRomanom Bratom, pri výstave ilustrácií Daniely Olejníkovej snázvom Obrázky Hávedné čistretnutí s českým spisovateľom Jiřím Dvořákom.
Na svoje si prídu ití výtvarne založení
Čaká na nich totiž niekoľko veľmi zaujímavých výstav toho najlepšieho, čo na slovenskej ilustrátorskej scéne vzniklo. Výstava Tajomný svet ilustrácií ponúkne návštevníkom tvorbu ilustrátorov Martiny Matlovičovej, Kataríny Ilkovičovej aMatúša Maťátka. Bystrík Vančo predstaví svoju tvorbu vrámci výstavy Zrozprávky do pohádky asvoj fantastický svet predstaví i Vladimír Král výstavou Tisíc farieb rozprávky. Nebudú chýbať ani workshopy Kúzlo rozprávkovej ilustrácie či Alžbetka ajej cesta časom. Študenti odboru Propagačnej grafiky Školy úžitkového výtvarníctva predstavia svoje priestorové ilustrácie, komiksy aobjekty na motívy diela Boženy Němcovej aPavla Dobšinského vrámci výstavy Duel: Němcová – Dobšinský/Knižné tvorenie. No aak sa nájde niekto sdušou básnika, určite ho zaujme poetické rozprávanie za účasti spisovateľa Petra Šrámka ailustrátora Vladimíra Krála snázvom Jako by tu tisíc dětí bylo.
Spomínané podujatia budú prebiehať predovšetkým vMěstské knihovně vPraze ajej pobočkách,Slovenskom inštitúte v Prahe,Památníku národního písemnictví v Praze, Muzeu hlavního města Prahy a základnej škole smaterskou školou vKarlíně. Hlavným partnerom projektu je Mesto Piešťany, Občianske združenie Celé Slovensko číta deťom, Občianske združenie Bona Fide, Literárne informačné centrum, časopis Ծč, Asociácia ilustrátorov ASIL.
Matúš Nižňanský / Mestská knižnica mesta Piešťany / Ľubica Kepštová