Žánrové premeny rozprávky vroku 2021 obohacujú klasickú podobu orôzne prvky, najčastejšie detektívne, dobrodružné, ale aj o sci-fi elementy.
Mágia a zázračnápremena je typická pre žáner rozprávky. Sila slova arozprávania dávajú nádej, že sa všetko na dobré obráti, že nájdeme lásku, že bude hostina, že budeme šťastní. Preto rozprávky milujú dospelí aj deti.
Žánrové premeny rozprávky vroku 2021 obohacujú klasickú podobu orôzne prvky, najčastejšie detektívne, dobrodružné, ale aj o sci-fi elementy. Takéto hybridné rozprávky majú potenciál pôsobiť na súčasných čitateľov sviežo amoderne. Aj jazyk rozprávky stráca archaizovanú podobu, je skôr prirodzený, hovorový, nepreštylizovaný, čo umožňuje empatizovať srozprávkovými protagonistami, s ich komplikovanou rodinnou, psychologickou a sociálnou situáciou. Naopak, čo ostáva, je túžba po bezpečí aláske. Na pomoc sa rozprávkovým hrdinom ponúkajú zvierací, ľudskí, ale aj nadprirodzení priatelia, útechu im poskytuje všemocná príroda aviera vdobro. Toto platí aj vroku 2021.
Na druhej strane, niektorí autori zneužívajú rozprávku na pretláčanie moralizovania a poučovania, vnucujú čitateľovi plytký humor, extravagantné akčné efekty. Rozprávkový žáner sa príliš často zjednodušuje na povrchnú zábavu, čo zvýrazňujú aj schematické ilustrácie, ktoré majú dekoratívnu funkciu, ale nízku estetickú kvalitu.
Klasické rozprávky: zázrak dobra a nádeje
Rozprávky spod slovanskej lipy (Matica slovenská), nádherná zbierka slovanských rozprávok zdielne Petra Vrlíka aPetra Mišáka, je roztriedená geograficky: rozprávky západných Slovanov (Horná aDolná Lužica, Česko, Poľsko, Slovensko), rozprávky východných Slovanov (Ukrajina, Bielorusko, Rusko) ajužných Slovanov (Slovinsko, Chorvátsko, Bosna aHercegovina, Srbsko, Čierna Hora, Macedónsko, Bulharsko). Kniha obsahuje aj historicko-geograficko-kultúrne informácie oSlovanoch, ich rozprávkach aúzemiach aj osymbolickom význame slovanskej lipy. Výbornou pomôckou sú vysvetlivky aliteratúra.
Slovanské rozprávky majú spoločné mnohé rozprávkové bytosti: lesné víly, čertov, anjelov, čarodejnice, atým sa zvýrazňuje blízkosť apríbuznosť slovanských národov. VRozprávkach spod slovanskej lipy ožíva Ivanuška-Hlupáčik, Gulihrášok, Mataj, Rarášok aj zakliaty mládenec. Klasické rozprávky, vktorých dobro víťazí nad zlom, vktorých sa zdôrazňujú hodnoty vzájomnej pomoci, lásky aobetavosti, ozvláštňujú čiernobiele ilustrácie Petra Uchnára. Tmavé obrázky drakov, temného lesa, vlkov, kráľov aj kolísok rozprávkových hrdinov vytvárajú magickú starobylú atmosféru. Kniha je skvostom roka 2021.
Výber indických rozprávok Zázračný džbán (Petrus) vznikol z textov zozbieraných etnografmi a zberateľmi indického folklóru v 19. storočí a začiatkom 20. st. Jej autor Dávid Ursiny knihu nielen zaujímavo ilustroval, ale jednotlivé texty aj editorsky vybral, preložil a doplnil vysvetlivkami apoznámkami. Zilustrácií aj rozprávok cítiť autorovu fascináciu indickou kultúrou, ktorá nutne prechádza aj na čitateľa. Výber obsahuje zvieracie rozprávky, ale aj rozprávky okráľoch, princoch, princeznách, strigách, žobrákoch abohoch. Čitateľ vrozprávkach nájde hodnoty mieru, pokoja, prajnosti alásky.
Starodávna slovenská rozprávka Jána CzambelaO Jankovi Polienkovi(Buvik) ožíva éterickými ilustráciami majsterky Jany Kiselovej-Sitekovej. Skvostné ilustrácie rozprávajú príbeh omatke, ktorá piesňou aslovom vzkriesi kživotu drevené polienko. Umenie arozprávka majú čarovnú silu dodať nádej, že dostaneme, po čom tak veľmi túžime. Tak ako bezdetná mamička vtejto rozprávke. Hoci Czambel zachytil rozprávku začiatkom dvadsiateho storočia, stále sa nám prihovára materinskou láskou, ale aj strachom, túžbou po dobrodružstve, láske aj pokoji, po domove arodine.
Autorské rozprávky: detský strach aj humor
Autorský debut Hedvigy Gutierrez zatraktívňujú najmä ilustrácie. Plechovka Plecháč Bob (Albatros) má rôzne možnosti „naplnenia“ svojho života od sladkého krému až po psie žrádlo, kým napokon skončí ako plechovkový telefón, do ktorého sa už trošku zahryzla hrdza. Milá knižka otom, aké rôzne možnosti všetci máme azáleží len na tom, ako ich využijeme.
Fantazmagorický kamarát (Artforum) spisovateľky Alexandry Salmely plynie vybrúseným avtipným jazykom. Text je zábavný, doslova je oslavou jazyka. Slovné hračky, nápadité prirovnania ozvláštňujú zážitok zpríbehu. Množstvo zvukomalebných prostriedkov, ale aj fantazmagorické ilustrácie Martiny Matlovičovej dynamizujú text adramatizujú čitateľský pôžitok. Aj pre rodiča však môže byť Fantazmagorický kamarát pozoruhodným emocionálnym zážitkom, najmä pre citlivo spracovanú ťažkú tému osamelosti, šikany astrachu. Fantázia, humor anádej pomôžu hrdinovi vidieť strach realisticky a vhrôzostrašnom tyranovi vnímať obyčajného, seberovného človeka. Práve psychologickými témami, brilantným avtipným jazykom ajhravými ilustráciami je kniha Alexandry Salmely naozaj výnimočná aďaleko presahuje množstvo schematických detských kníh zminulého roka. Čítanie aumenie pomáhajú oslobodiť sa, lebo dávajú nádej. Fantazmagória oslobodzuje!
Nežná knižka ܲá (Brak) Terezy Oľhovej a ilustrátorky Evy Škandíkovej je tvorivou ainteraktívnou publikáciou určenou pre menšie deti. Aj obal knižky sa môže stať hračkou: plagátikom alebo maskou. Verše Terezy Oľhovej aVlada Jančeka hovoria odetskom strachu. Deti vidia všade strašidlá, dospelí vysvetľujú aracionalizujú ich obavy. Ծž첹 môže humorne pomôcť deťom prekonaťich strach. Veľmi jemné ilustrácie pôsobia upokojujúco. Pohodu pri čítaní podporuje aj humorný jazyk: „Robota to nie je ľahká: / hlavne smerom nahor / tlačiť pani zo šiesteho. / Nadrie sa jak magor!“ (s. 23) Toto je jedna znajkrajších detských kníh tohto roka.
Strašidielka a Bubo-Bubo Halky Marčekovej (Ikar) sú voľným pokračovaním knihy ٰš徱첹. Súrodenci Strašihnát, Strašimora, Strašiharaši a dvojičky Strašisliz a Strašibrečka žijú na Strašihrade a práve chystajú narodeninovú oslavu pre priateľa výra Buba-Buba, čo je latinský názov výra adeti sa ho takto hravou formou naučia. Keďže ho nemôžu nájsť, pátrajú po záhadných stopách. Pomáha im kamarátka Cica aroztržitý netopier Chiropter (latinský názov netopiera). Vknižke sú pôsobivé dvojstranové ilustrácie Jakuba Cenkla. Príbeh je písaný prirodzeným jazykom, zábavný, ozvláštnený veršovanými pasážami. Časti textu sú pre lepšiu organizáciu farebne odlíšené. Text je vtipný akreatívne narába sjazykom, ktorý je prirodzený aaktuálny, bez zbytočnej štylizácie amoralizovania.
Rozprávač knihy Poď do rozprávky (FACE) je vintenzívnom dialógu sčitateľom. Dávid Dziak vedie detskú fantáziu, pomáha čitateľovi všímať si avnímať nielen počúvaný avidený text príbehu, ale aj (predstavované) hmatové, prípadne chuťové ačuchové vnemy, čím povzbudzuje detskú predstavivosť aj sústredenie. Vknihe sú interaktívne návody, hry apriestor pre detské dotvorenie príbehu. Spolu srozprávačom abujarými až cirkusovými ilustráciami Michala Součka deti preskúmajú bludisko krtovho sveta, pirátov koráb, strom plný vtákov. Posledná rozprávka pomôže deťom preskúmať ich strach. Dávid Dziak a Michal Souček spolu sdetským čitateľom vytvorili knihu, „akej sa žiadna iná nevyrovná“ (obálka).
Dinosaury, mačky avlčice
Trojica kníh Zuzany Boďovej onepravdepodobnom kamarátstve Kuba, Tima, Mimi akocúra Cyra sTyranosaurom Rexom. Každá kniha, Dinosaury na dobrú noc, Dinosaury na dobrú noc – Vo vesmíre, Dinosaury na dobrú noc – Veľryby aplastožrúti (Erad), predstavuje iné dobrodružstvo: cestu do vesmíru, ale aj do hlbokého oceánu, kam idú na pomoc veľrybám uviaznutým vplastoch. Knihy majú vďaka ilustráciám Filipa Horníka takmer komiksový charakter. Pomerne nezaujímavý príbeh je takmer na úkor vizuálu azvolené písmo, jeho farba ariadkovanie menším čitateľom čítanie sťažujú.
Citrónový dinosaurus Akos zknihy Akos Avoláš (Albatros) sa ocitne medzi turistami vznámej francúzskej jaskyni. Skamaráti sa schlapcom Laurentom aten ho pozve k nim domov. Spolu so svojou novou rodinou objavuje zaujímavosti Paríža. Akeďže Laurentova mama ochorela na antidinosauriu – silnú alergiu na dinosaury –, Akos musí putovať po Európe iba sjazvečíkom Brunom. Detského čitateľa môže zaujať príbeh Marky Staviarskej o putovaní po Európe, o hľadaní mamy, domova, ale aj napínavé dobrodružstvo o ľudskej chamtivosti zosobnenej cirkusantmi. Množstvo zaujímavostí zrôznych krajín, dokonca aj obrázok sochy Jánošíka zTerchovej, pridáva knižke edukatívny rozmer. Kniha je určená čitateľom od 8 rokov, môžu si ju čítať sami, čomu je prispôsobený typ písma aj ilustrácie Adely Režnej. Namiesto záložky im poslúžia vlajočky jednotlivých krajín na hornom okraji stránok.
Milý veršovaný príbeh Udatný ježko (Plutošop) oježkovi, ktorý sa dostal až do domu as pomocou zvieracích kamarátov aj kamaráta ostrihaného na „ježka“ sa zachráni. Hoci knižka Kristíny Baluchovej je určená deťom od 6 rokov, zaradila by som ju do kategórie pre mladšie deti, tie podľa pôvabných ilustrácií Žanety Aradskej pochopia príbeh aj bez čítania.
Dobrodružný rozprávkový príbeh Mačka zkmeňa stromu (samovydanie) obielom mačiatku, ktoré žije vdutine starého stromu, napísala Silvia Vančová. Mia vlese zažíva veselé príhody, hľadá si kamarátov aprekonáva rôzne prekážky. Mia svoju bystrosť apozorovací talent využíva na to, aby sa dostala znebezpečenstiev, či už ju ohrozuje vlk, alebo choroba. Anajmä sa teší znových priateľov, sktorými si navzájom pomáhajú. Príbehy sú veselé aj napínavé, napísané živým adynamickým jazykom. Väčšia veľkosť písma ariadkovanie uľahčujú začínajúcim čitateľom čítanie. Čiernobiele ilustrácie Kataríny Juhászovej pôsobia trochu nudne.
Lucia Zednikovičová napísala ailustrovala vtipný rozprávkový príbeh vrabca Gusta, ktorý sa stal pilotom. Najskôr otom iba sníval, čítal arozprával, aj keď sa mu kamaráti vysmievali, že nemá lietadlo. Doma sa dozvie, že bude mať súrodenca amusí sa stým vyrovnať. Uvedomí si, že jeho súrodenec sa môže stať skutočným priateľom, ktorý mu bude rozumieť anebude sa mu posmievať. Spolu srodičmi sa pripravuje na jeho príchod. Ahoci sa zvajíčka vyliahne sestra anie brat, Gusto pre ňu aspolu sňou pripraví plán lietania, vyrobia si prilbu aj lietadlo anakoniec ju aj naučí lietať, hoci to bude trochu nebezpečné. Súčasťou krásne atvorivo ilustrovanej knižky Ako sa Gusto tešil na brata (Slovart) je aj faktografický popis života vrabcov, ich hniezdenia, starania sa ovajíčka aj omláďatá. Na zadnej vnútornej obálke je aj jednoduchá spoločenská hra, ktorá poteší najmä mladšie deti.
Bláznivé dobrodružstvá holuba Ernesta (Slovart) sa začínajú vBratislave avo vajíčku. Hrdina však musí prejsť dlhú cestu, aby našiel miesto, odkiaľ pochádza, a zistil, kým v skutočnosti je. Jeho putovanie je hľadaním seba, kde ho sprevádza priateľská dážďovka Máša. Príbeh Tomáša Krištofa je plný vtipných dialógov aveselých aj napínavých dobrodružstiev. Objavom cesty je rodina, ale aj hodnota priateľstva. Veselé ilustrácie Adely Režnej, väčšie písmo aj grafická úprava pomáhajú najmä začínajúcim čitateľom od 6 rokov.
Úžasne ilustrovaná adizajnovaná knižka Jany Hoffstädter o lávovom králikovi je nielen milým dobrodružným príbehom, ale má aj edukatívny rozmer vpodobe výslovnosti cudzích slov, názvov aj základného mayského aaztéckeho číselného systému. Slová cudzieho pôvodu sú zároveň vtexte vyznačené, aby si mladý čitateľ mohol ich význam vyhľadať. Ծž첹 má aj ekologický rozmer ainformuje deti, že králik je ohrozený druh. Teporingo (E. J. Publishing) je endemit, žije vysoko v horách, na sopkách, ato len na jedinom jednom mieste v Mexiku. Keď sa Teporingo rozhodne putovať kmoru, musí ísť úplne sám. Súčasťou knihy je aj Mini Mexikopédia sozemepisnými, kultúrnymi aj prírodopisnými faktami. Dozvieme sa, čo je tortilla, ale aj piñata, tradičná narodeninová hviezda. Ծž첹 je určená deťom od 6 do 9 rokov, čo je vyznačené na zadnej strane, aj keď tvrdá obálka trošku evokuje leporelá, atým aj iné vekové určenie. Knižný dizajnér avydavateľ Santiago Solís Montes de Oca je mexický ilustrátor. Jeho príťažlivé ilustrácie robia zTeporinga farebný aveselý zážitok.
Príbeh knižky Záchranná stanica: Vlčica Luna (Albatros) je založený na skutočnom príbehu vlčice Daisy, ktorý je zosumarizovaný vzávere spolu sjej fotografiou. Súčasťou knihy Zuzany Štelbaskej sú aj zaujímavé fakty ovlkoch, akoaj príbeh Záchrannej stanice pre divé zvieratá vZázrivej doplnenýfotografickou dokumentáciou. Pútavý príbeh zatúlaného vĺčaťa je ilustrovaný pôsobivými čiernobielymi obrázkami. (Nerozprávkový) príbeh zo súčasnosti je určený starším deťom. Opustené vĺča, ktoré našli vMalužinskej doline, sa uzdraví vďaka starostlivosti detí, ich rodičov, veterinárky, ale aj psíka Akima. Príbeh sa končí šťastne – novou vlčou rodinkou. Ծž첹 je písaná súčasným hovorovým jazykom, ktorý je jednoduchý, prístupný mladým čitateľom ainšpiruje deti kochrane prírody.
Aj Príbehy zlúk amokradí (Bratislavské regionálne ochranárske združenie) sú súborom ochranárskych rozprávok. Veronika Šikulová, Juraj Raýman aMárius Kopcsay vložili do rozprávok aj svoje skúsenosti svtákmi, rybami ahmyzom. Nádherné ilustrácie Viliama Slaminku rozprávajú paralelný príbeh ohľadaní čistej prírody – domova. Vknihe nájdeme empatické rozprávanie o orliakovi atúžbe zahniezdiť na starom strome, o dážďovníkovi astratenom domove, o hovniváloch aj o rybách v regulovanom Dunaji a ovtáčom hlade.
Ekologické posolstvo má aj Dobrodružstvo na ostrove korytnačiek Pavla Chodúra (Ikar), ktoré ilustrovala Klaudia Zorgovská. Príbeh poštára Čajku arodiny Karety obrovskej je oPablovi aMárii, ktorí sa plavia na chrbtoch vráskavcov, pátrajú, čo sa stalo soceánom ajprečo miznú ryby.
Druhé vydanie úspešnej knižky Zvieratko pre Tadeáša Petra Gajdošíka (Artis Omnis) prichádza snovými ilustráciami Martina Luciaka, ktoré sú veľmi výrazné, dramatické adynamické. Keď staršia sestra odchádza študovať, Tadeáš sa cíti osamelo a túži po zvieracom kamarátovi. Tadeášova rodina aj okolie si postupne zvyká, že vich byte je veselo aplno: blchy, sliepky, had, skunk aj koza komplikujú smiešnymi aj napínavými situáciami život vobyčajnom paneláku. Dialógy sú nielen humorné, ale aj prirodzené, a dynamizujú príbeh, ktorý okrem zábavy ponúka deťom aj informácie ozvieratách a starostlivosti one.
Do každého bytu sa môžu nasťahovať mravce avytvárať si mravčie diaľnice. Ale vbyte malej Janky, Alexa, ich mamy ababičky majú mravca Ravca ako zvieracieho kamaráta. Ravec niekedy túži po spoločnosti iných mravcov, ale zároveň je rád so svojou malou rodinou vich kredenci. Milý príbeh Janka, Alex a mravec zkredenca (Tatran) speknými bacuľatými farebnými ilustráciami môže byť zaujímavým čítaním pre začínajúcich čitateľov, aj keď usporiadanie textu vodvoch stĺpcoch môže byť pre nich trochu náročné. Na záver knižky si deti môžu prečítať krátku informáciu ospisovateľke Ivane Havranovej ailustrátorke Ilone Polanski – spája ich láska kjazvečíkom.
Psík Bak je hlavnou postavou aj rozprávačom veselého príbehu Ahoj, ja som Bak (Pars Artem). Zjeho pohľadu sa čitatelia dozvedia, čo mu chutí, sčím (a ským) sa rád hrá, čo smie ačo nesmie aako mu je ľúto, že starší stále pracujú. Bakov príbeh Marty Harajdovej je vodvoch jazykových verziách, vslovenčine aj nemčine. Obe verzie ilustrovala Alžbeta Kováčová, ale obrázky sú pre verzie odlišné, čím môžu podporovať lepšie porozumenie textu.
Aj nasledujúce knihy majú environmentálny rozmer. VZbernom dvore, knižke Branislava Jobusa zroku 2019, vytriedil Odpadkový fantóm všetko, čo sa dalo, askončil na skládke. Otília Surovinová s Etelkou sa ho vybrali na skládku pohľadať, lebo starý kamarát im chýba. A tak sa Odpadkový fantóm znovuzrodí vrovnomennej knižke Odpadkový fantóm (Slovart), ktorá vyšla vroku 2021. Na skládke zažijú sbagristom Jánom Plafónom, Tadeášom Nemtavým, Mrochtom,Otrasom, čajkou Desibolou a ostatnými rôzne dobrodružstvá a nebezpečenstvá. Deti sa prinapínavých príhodách pobavia nielen na hravých atvorivých menách, vtipných dialógoch aakčnom príbehu, ale naučia sa, čo do komunálneho odpadu nepatrí. Priestor na skládku sa tak môže zmeniť na park asmetiarske autá dostanú zábavnejšiu úlohu. Prednosťou knižky sekologickým posolstvom je najmä dynamický dej, trefné avtipné dialógy ahravosť. „Komiksové“ ilustrácie Filipa Horníka akčnú atmosféru dotvárajú.
Pán Nápad je padnutý na hlavu. Doslova. Keď bol malý, spadol zvišne: „Pády človeka vždy nejako poznačia. Naučia ho však aj vstať, oprášiť si kolená apokračovať ďalej.“ (s. 5) Fantasticky napísaný príbeh Jána Uličianskeho má ekologické posolstvo. Pán Nápad zachraňuje svet (Trio Publishing) pomáha zvieratám aj spustošenej planéte. Plynulý text, fragmentovaný krátkymi tvorivými básničkami anápaditými slovnými hračkami, veľmi bohato dopĺňajú ilustrácie Juraja Martišku, ktorého meno by si zaslúžilo byť uvedené na obálke knihy.
Empatia a priateľstvo
ѳš첹 Verušky Bobekovej (Ezopo) je trochu smutná, trochu strašidelná atrochu naivná rozprávka oIzidore, ktorá sa kamaráti sovocnou muškou. Izi je sirota, ktorej nikto nečítal rozprávky, ale rozprávkový svet zázrakov si nájde ju. SIzi aMuškou detský čitateľ vchádza do čara rozprávok, vktorom nájde súcit aj nádej, že „zázračné veci sa môžu diať, keď si vsebe nosíme rozprávky...“ (s. 94) Nerovnomerný font môže byť pre detského čitateľa náročný.
Mimoriadny text anádherné ilustrácie Nikoly Aronovej vknižke Lui – Príbeh ohľadaní (Verbarium) hľadajú odpovede na najťažšie otázky – osamote aj tichej spoločnosti slimáka Alfréda. Je to knižka oputovaní, očistiacich účinkoch nudy, ovďačnosti, prírodných živloch, ale najmä očloveku apočúvaní. Táto kniha prekvapí deti jemnou krásou ilustrácií, ale aj rodičov hĺbkou ameditatívnym charakterom textu.
Dvanásť rozprávok Mariána „Dyna“ Buriča včarovne ilustrovanej knižke Rozprávky zmestečka (Inspira Publishing) je vhodných aj pre deti, ktoré sa pomaly stávajú samostatnými čitateľmi. Čítanie im uľahčuje tučné písmo, ktoré zdôrazňuje dôležité vety (či už zobsahového alebo citového hľadiska). Na začiatku rozprávky je krátke zhrnutie obsahu, aby sa dieťa pripravilo na čitateľský zážitok. Zaujímavosťou knižky je aj aplikácia Readmio, ktorá umožňuje pridať do čítaného príbehu zvuky, atak čítanie zatraktívniť. Samotné rozprávky majú etický rozmer, učia deti, ale aj dospelých správať sa slušne a pozorne k priateľom, zvieratám alebo k okoliu. Na ich koncoch sú otázky smerujúce priamo kčitateľovi. Prednosťou príbehov je zdôrazňovanie ľudskej blízkosti a „čarovnej“ moci slova aumenia (vlastnoručná tvorba bábiky, hra na gitare, spev). Hrdinami nie sú len deti alebo zvieratká, ale aj starší ľudia, sktorými môže čitateľ empatizovať apestovať knim úctu. áečné rozprávky patria vianočným témam, znova sa zdôrazňuje súdržnosť rodiny acitový rozmer Vianoc. Kúpou knižky sa podporí aj organizácia Svetielko pomoci pre deti zonkológie, prílohou knihy sú obrázky, ktoré ilustrujú príbehy zknihy avytvorili ich deti zOddelenia detskej onkológie ahematológie DFN Košice.
Dohviezdny večer – Dvadsaťpäť príbehov oVianociach (LIC) zpera skvelých slovenských spisovateľov „fullovsky“ ilustrovali Helga Pavelková aPeter Ličko. Ծž첹 je zbierkou príbehov oJežiškovej hviezde azázraku, oláskyplnej rodine ačase s blízkymi, ktorý je najlepším darčekom na svete. Prečítame si opravdivom príbehu snehovej vločky aj oVianociach. Vpríbehu Zázračný dom zistíme, kde býva Ježiško aaké je podeliť sa. Rozprávkovo-fantastkný svet ožíva vpríbehu Taj. Nazrieme do vianočného menu mníšika ačečetiek.Vianoce sú ozázrakoch adotyku Mesiaca, ohviezdach vsieťovke, vianočných prípravách aj smútku, keď stratíme blízkeho človeka. Niektoré príbehy sú bláznivo-veselé, iné slávnostné, čarovné, veršované, sci-fi alebo nostalgické. Témy pokrývajú náboženské aj realistické rozmery vianočných sviatkov. Vynikajúci slovenskí spisovatelia Mirka Ábelová, Peter Balko, Jana Bodnárová, Veronika Dianišková, Denisa Fulmeková, Gabriela Futová, Daniel Hevier, Marta Hlušíková, Branislav Jobus, Peter Karpinský, Viliam Klimáček, Monika Kompaníková, Uršuľa Kovalyk, Eva Luka, Dominika Madro, Mária Modrovich, Agda Bavi Pain, Pero Le Kvet, Dana Podracká, Ján Púček, Toňa Revajová, Vanda Rozenbergová, Peter Šulej, Ján Uličiansky, Eva Urbanová priniesli dvadsaťpäť príbehov pre deti aj dospelých, ktoré sú adventným darom na každý deň.
Ծž첹 šiestich rozprávkových príbehov Jozefa Jenča Vjanočne Vichodňarske Rozpravočki (Kľud), písaná vbližšie nedefinovanom východoslovenskom nárečí, dokáže vytvoriť vianočnú atmosféru aj vmarci aoktóbri. Od sladkostí cez kapra po čertov aanjelov, vtipné príbehy ovianočných zvykoch čitateľa pobavia, aj keď pre deti nehovoriace nárečím by čítanie mohlo byť veľmi náročné. Súčasťou textu je aj slovník, vktorom sa dozvieme, čo znamená „smarkac do smargeľnika“.
Jemne ilustrovaná knižka Hviezdičko Riško (samovydanie) pozýva deti reagovať adáva im priestor, aby si do knižky kreslili apísali spolu silustrátorkou Alicou Hirčákovou. Zázračná hviezdička „hviezdičko“ Riško ukazuje deťom skryté askrývané emócie, atak im pomáha tých druhých aich správanie chápať. Aj otázky, ktoré sú určené deťom, pomáhajú všímať si vlastné emócie ajprejavy citov uiných. Identifikovať svoje pocity vrátane tých, za ktoré sa hanbíme alebo ich potláčame, lebo sú neželané (hnev, závisť), je pre deti veľmi nápomocné. Ծž첹 Zuzany Mihalechovej aj interaktívne cvičenia za každým príbehom pomáhajú deťom (a možno aj rodičom) trénovať všímavosť auvedomenie, vďačnosť, prípadne samoliečenie. Vknižke je niekoľko preklepov anedôslednej štylistiky, čo môže čitateľský zážitok skomplikovať. Na záver autorka propaguje svoje ďalšie projekty.
Rastlinný svet aj vesmír
Jonatán vknižke Zuzany Širokej Pilot Jonatán abobuľové víly (Maxim) chcel byť pilotom, už keď mal štyri roky. Veľkým dobrodružstvom je však aj let v žltom dvojplošníku do zázračného sveta plného bobuľových víl. Tu sa netreba ponáhľať zachraňovať ľudské životy. Vílí svet je iný, prekvapujúci atrblietavý; také ticho apokoj sa inde zažiť nedá. Víly Jonatánovi dokonca pomôžu naučiť sa na skúšku. Nežné príbehy z čistinky víl potešia všetky detské duše, ktoré zaujíma zázračný svet, kde čas plynie pomalšie. Atmosféru dokresľujú fantazijné ilustrácie Radoslavy Hrabovskej.
Aj Zázračný herbárik Danice Pauličkovej (Seneca Publishing) je onežnom svete rastliniek aich liečivých, takmer zázračných účinkoch. Príbehy sú chronologicky zoradené od jarných kvietkov až po vianočnú cezmínu.
Zázraky rastlinného sveta a prírodných procesov opisuje aj knižka Viery Múdrej Omalinkom semienku - Príbeh dvoch súrodencov zjedného kláska (Tatraplus). Ծž첹 obsahuje aj recept na chlieb, spoločenskú hru a návod na klíčkovanie. Príbeh, dizajn aj ilustrácie pôsobia ako zosemdesiatych rokov, text je poučujúci aťažko čitateľný, keďže sú použité iba veľké písmená.
Bohato azaujímavo ilustrovaná knižka Félixove vesmírne dobrodružstvá Martina Birnera (BimBamKuku) je dobrodružným príbehom priateľstva dvaapolročného „bábenka“ Félixa zvesmírnej rakety „mrvinka“ astarého robota RX-01. Pôvabný príbeh je zaľudnený priateľskými aj nepriateľskými tvormi: mačičkou Centaurou, vesmírnymi pirátmi, Krokobom (jazvečíko-krokodílom). Rozprávkové Vianoce sú zázračným dňom aj vo vesmíre. Príbeh má šťastný koniec, ale je otvorený ďalším dobrodružstvám. Zaujímavá aláskavá knižka má prvky sci-fi (opisy technológií, zasadenie príbehu do vesmíru, mutanti, technologické vymoženosti rakiet), ale aj žánrové prvky rozprávky (chýbajúca matka, putovanie, konflikt dobra azla, hodnoty priateľstva avzájomnej pomoci amaterinskej lásky). Kniha je vhodná pre samostatných čitateľov, ale vďaka originálnym obrázkom Tamary Birnerovej aKataríny Polohovej si knižku užijú aj malé deti.
Rozprávková sci-fi knižka Petra Karpinského sa začína netradične, citátom Stephena Hawkinga. Príbeh O Malom kozmonautovi (Perfekt) je klasickým rozprávkovým putovaním (so sci-fi prvkami), vktorom osamelý hrdina preukáže obrovskú odvahu nevzdať sa. Malý kozmonaut vynaliezavo čelí nebezpečenstvám, podobne ako iní rozprávkoví hrdinovia je na ceste kSlnku. Pri svojej vesmírnej odysei Malý kozmonaut stretne Červeného trpaslíka, Kométu aj Malú kozmonautku a ochorie na žltú chorobu (čo je dôležité aj pre pointu príbehu). Jeho raketa našťastie bezpečne pristane na Zemi, kde ho už čaká jeho mama, otec ibrat. Na Zemi bude potrebovať nové meno. Príbeh malého kozmonauta vkozmickej rakete je metaforou predčasne narodeného bábätka vinkubátore. Dojímavá pointa skvele napísaného príbehu amoderných ilustrácií Michala Součka.
Ufo nemá wifi (Perfekt), knižka vpočítačovom dizajne osemdesiatych rokov sa začína (takmer) rozprávkovo: „Kde bude, tam bude.“ (s. 4) Najlepší kamaráti skúmajú digitálne technológie, svet internetu avirtuálnej reality. Príbeh Vladimíra Leksu-Pichaniča, ilustrovaný obrázkami zinternetu, avatarmi hrdinov a založený na dialógoch oappkách amedzigalaktickom rádiu, je aj opriateľstve aprebúdzajúcej sa láske.
Autorská rozprávka Marcela Páleša je zasadená vsúčasnej Banskej Bystrici. VRozprávke písanej pod hviezdami (Signis) sa školáčka Lesanka ajej kamaráti stretnú so sympatickými mimozemšťanmi z tajnej planétky Svetlontída. Svetlíci sú inteligentní a milí. Ich zázračné kamene sú kľúčom do vesmíru. Kamarátske stretnutie sa však skomplikuje, keď do hry vstúpia Zlopíci. Tí chcú vládnuť nielen Zemi a Svetlontíde. Vesmírne rozprávky sprevádzajú jedinečné ilustrácie Radoslavy Hrabovskej, ktoré navodia správnu vesmírnu atmosféru, ale vezmú nás aj na prechádzku po krásnom slovenskom meste. Rozprávkové príbehy sú vhodné pre staršie deti, ktoré tento originálny dej môže zaujať.
Vknihe Cvakofuč aúlet do krajiny protinožcov (Ikar) majú Zámkovci doma čistič, ktorý vynikajúcu kuchárku – mamu očistí od všetkých kuchárskych nehôd, solárnu pekáreň, vaľkač cesta, ale najmä zázračnú mašinku, cvakofuč, ktorá premiestni Filipa so Šimonom na akékoľvek miesta. šٰ tieto vynálezy sú od deda, vychýreného vynálezcu. Dvaja kamaráti sa cvakofučom premiestňujú za napínavými dobrodružstvami vAnglicku alebo aj Austrálii.
Cvakofuč aúlet do krajiny protinožcov, dobrodružná low fantasy rozprávka Ivety Kesnerovej, je mimoriadne zábavným čítaním pre deti nad 10 rokov, napísaná skvelým, vtipným jazykom plným zábavných neologizmov (cvakofuč, Blikozub), ale aj slangových a hovorových slov, atak pôsobí knižka veľmi súčasne ačerstvo. Pridanou hodnotou sú ilustrácie ceruzkou Tatiany Karpovej, ktoré dodávajú knižke charakter chlapčenského denníkového záznamu.
Záhady a detektívi
Kristína Baluchová začína typicky rozprávkovo. Jedného dňa zmizli všetky písmená z kníh, stratili sa aj slová astránky kníh ostali prázdne. Tri starostlivé knihovníčky lúštia záhadu na odkaze, ktorý bol napísaný na papierovom lietadielku: knihy boli zakliate. Dokonca ajučebnice sú prázdne, lebo ľudia si prestali vážiť knihy. Spolu sknihovníčkami sa do lúštenia Záhady knižnice na konci ulice (Plutošop) pustia aj Martin aDorotka srodinami, dokonca aj inšpektor Kôprovský. Všetci uvažujú nad písmenami, významom slov a dôležitosti kníh vnašich životoch. Príbeh je napísaný prirodzeným a plynulým jazykom sveselými ilustráciami Hedvigy Gutierrez. á knihy tvoria interaktívne cvičenia na upevnenie prečítaného obsahu, a tak knižka prispieva k tréningu efektívneho čítania malých čitateľov. Zároveň obsahuje krátke informácie oknižniciach, no aj otvorbe tejto knižky, čo považujem za prínosné. Vmalých portrétoch vysvetľuje prácu autorky, jazykovej redaktorky, ilustrátorky, grafickej dizajnérky. Táto knižka očítaní, knihách apísmenách je pre začínajúcich čitateľov veľkou motiváciou čítať.
Veselý detektívny príbeh Detektív tchor Hektor opäť zasahuje Dany Hlavatej (Fortuna Libri) rozpráva oúspešnom detektívovi tchorovi Hektorovi, ktorý odhaľuje zločincov zcelého sveta. Spolu sjeho asistentom, hrochom Prďochom, ho pozvali aj do Afriky, kde riešia prípady horiacej savany, uneseného pštrosieho vajca, zjedenej dúhy, ale aj napínavý prípad straty pamäti aotravy starého leva. Aby Hektor rozlúštil všetky záhady, používa dedukciu aj svoje rozsiahle vedomosti ainteligenciu. Detektívny element je originálny adeti určite zaujme.
ٲٲé
Rozprávky o dopravných značkách 2 Petra Stoličného (Fortuna Libri) sú pokračovaním úspešného prvého dielu. Klasicky ilustrovaná veľkoformátová kniha prináša dvadsať nových rozprávok, vktorých sa deti nenásilnou ahravou formou naučia dopravné značky. Rozprávkový Drak Blak so svojou čarovnou svietiacou vestou, cirkusová opica Škorica na bicykli, ale aj starí známi ztradičných rozprávok Dlhý, Široký aBystrozraký priblížia deťom dopravné situácie apoučia ovhodnom správaní. Proces čítania aj učenia sa značiek napomáhajú nielen farebné ilustrácie Viery Kardelisovej-Hrúzovej, ale aj zvýraznené farebné písmo aopakovanie značiek na začiatku aj konci príbehu.
Nové bláznivé príbehy Petra Stoličného Opica Škorica znova čaruje (Fortuna Libri) onezbednici opici Škorici sú trošku aj poučné. Krátke akčné príbehy otom, ako opica pokazila hokejový zápas, obláznivom upratovaní aj otom, ako sa opica stratila, sú aj prerozprávaním známych rozprávok vsúčasnom kontexte so Škoricou vhlavnej úlohe. Vhodne rozložený adynamický text ilustrujú tvorivé obrázky Sabíny Liptákovej, ktoré majú podnietiť malých čitateľov, aby čítali.
Ծž첹 Petra Stoličného Opičiak Bimbo vmaterskej škole (Fortuna Libri)tvrdej väzbe asochrannou úpravou stránok je určená najmenším deťom. Príbeh neposlušného opičiaka, ktorý sa zrazu objavil vškôlke, ilustrovaný Dávidom Soboňom, je nelogický: opičiak nabáda deti robiť neporiadok, hádzať jedlom, nebezpečne skákať po posteliach tak, že spadnú na hlavu, ale končí sa tým, že sa deti naňho tešia. Nedostatok zaujímavého deja, ktorý je zameraný iba na akciu, ilustrujú schematické ilustrácie. Vďalšej časti, Opičiak Bimbo u Ivky aEvky (Fortuna Libri), opičiak nezmyselne terorizuje rodinu Ivka aEvky. Príbeh nie je ani zábavný, ani vtipný.
Autorka Dana Rosová sa vo svojej profesionálnej kariére venuje skupinovej práci, poradenstvu deťom arodinám, vyzdvihuje najmä inkluzívny prístup. Dankine príbehy pre teba 1, 2, 3 (Equilibria) sú interaktívne, aby čítanie deťom adetí bolo čo najefektívnejšie. Príbehy sú jednoduché, sjednoznačnou pointou, ale nie sú veľmi pútavé ani zaujímavé. Publikácie pôsobia ako cvičebnica, čo môže v deťoch už na prvý pohľad vzbudiť nezáujem, ilustrácie pôsobia chaoticky. Veľkosť písma ariadkovania je prispôsobená začínajúcim čitateľom.
Dobrodružstvo dvojčiat Janky aJanka Jahodovcov, ktoré zhltne rozprávková žaba zplagátu, je napínavé, niekedy nepríjemné, ale veselé. Ani vrozprávkovej krajine nič nezastaví ich hádanie, klbčenie sa anaťahovanie. Až kým nezatúžia vrátiť sa domov krodičom, ktorí si ani nevšimli, že deti zmizli vrozprávkovom svete, no všimnú si, že je zrazu doma upratané. Spadli z jahody (Perfekt) je kniha určená deťom od 8 rokov, ale malý font anahustené riadkovanie môže malým čitateľom čítanie trochu sťažiť. Text Dany Hlavatej je ozvláštnený digitálnymi ilustráciami Roxany Rojíkovej.
Trochu nelogický aschematický príbeh Dany HlavatejO červenom autíčku (Fortuna Libri) je o rozmaznanom autíčku, ktoré sa stále sťažuje, zlostí amá zlú náladu. Na záver sa ide ospravedlniť. Ilustrácie dvadsiatich troch takmer identických obrázkov červeného autíčka sú šablónovité, rovnako ako celý text.
Ծž첹 ʰáčľDZ Evy Wilsonovej (Roven) pôsobí ako text k reklame na práčky. Spomínajú sa tu konkrétne značky, výkony aprednosti práčok asušičiek. Príbeh práčky, sušičky akoša na bielizeň je veselý, tvorivé názvy ulíc (Namáčacia, Žmýkacia, Prášková) amestečka (ʰáčľDZ) pobavia aj dospelých. Domáce starosti skopou bielizne, ktorá sa niekedy zafarbí, alebo domácnosť ostane bez vody či elektriny, oživujú dialógy medzi spotrebičmi, ktoré ozvláštňujú autorkine originálne ilustrácie. Jazyk pôsobí umelo apreštylizovane. Zvolený font afarba písma (modrá na modrej) na obálke nie je dobrou voľbou, pretože slovoʰáčľDZ môže čitateľ prečítať ako Dráčuľkovo, čo by bol zrejme celkom iný príbeh.
Borka Čarodejka vKráľovstvách vzajatí stríg (VSSS) rada chodí k svojej milovanej starkej. V domčeku v horách, kde starká býva, trávi dievčatko svoje prázdniny anechce si pripustiť, že to nemôže byť navždy. Starká však zanechá svojej vnučke nezvyčajný dar, ktorý umožní Borke vstup do rozprávkového sveta, kde sa päť rozhnevaných stríg snaží zničiť všetko krásne a dobré. Príbeh Márie Čechovičovej-Ochabovej je napínavý aj nostalgický, ale písaný príliš knižným jazykom, plným klišéovitých vyjadrení. Ilustrácie stríg Simony Asztalosovej sú však dostatočne strašidelné.
Tajomstvá a poklady vpovestiach
Igor Válek vúvode do knihy Slovenské povesti plné tajomných bytostí (Fortuna LIbri) píše, že „práve povesti, ktoré bez akejkoľvek pochybnosti patria knajkrajším výtvorom inašej ľudovej slovesnosti, sú jedným zdôležitých pilierov ľudského poznania či uvedomovania si príslušnosti knárodu, miestu ičasu, hoci nie celkom presne odrážajú historické fakty asúvislosti“. (s. 11) Autor na záver pridáva faktografické údaje, ktoré povesti dopĺňajú práve otieto presné historické ageografické súvislosti. Vtajomných povestiach vystupujú tajomné bytosti: sitnianski rytieri, biele panny, ukrivdené siroty aj mŕtvy frajer, vlkolak, drak aboginky. Tajomné povesti rozprávajú oJánošíkovom poklade ainých tajomstvách. Ilustrácie Martina Kellenbergera ešte väčšmi zvýrazňujú temnú atmosféru starodávnych povestí. Vpríbehoch sa ozývajú aj piesne, hádanky apovery ľudovej slovesnosti. Archaizujúci jazyk, ktorý je pre tento žáner príznačný, je zrozumiteľný apomáha detskej fantázii dotvoriť potrebnú tajomnú atmosféru starých príbehov.
Juraj Martiška vtipne anápadito ilustroval autorské povesti Renáty Matúškovej o hradoch a zámkoch, ale aj o rôznych zrúcaninách a prírodných zaujímavostiach na Slovensku. Čarovné povesti slovenské (AlleGro) sú prekvapujúce aj vtipné, nechýbajú čary, láska a hodnoty. Po každom príbehu nasleduje krátka geografická, historická či kulturologická faktografia. Na vnútornej obálke je mapka, vknihe sú aj autentické fotografie Vladimíra Fecka. Kniha je inšpiráciou na prázdninové, ale aj školské putovanie po Slovensku.
Povesti alegendy: Medzi láskou asmrťou Antona Pižurného (Ikar) obsahujú pätnásť návratov do regionálnej histórie hradov amiest Slovenska. Vpovestiach sa stretneme snadprirodzenými bytosťami, bosorkami aj vílami. Ožívajú vnich mŕtvi, hovoria vnich tátoše, ale hovoria aj ohistorických ageografických faktoch. Modrasté písmo ailustrácie vytvárajú magickú atmosféru dávnych čias.
Legendy apovesti Ondreja Sliackeho znajstarších čias nášho územia: od Rimanov cez Avarov a Slovanov kTurkom adoktorovi Paracelsovi. Najkrajšie slovenské povesti (Matica slovenská) znášho územia rozprávajú tajomstvá krivého Kriváňa aj záchrany uhorského kráľa a novej vlasti Dómov.
Rozprávkovo-fantazijný príbeh Lenky Šingovskej Dodo v krajine permoníkov (Class) obsahuje prvky povesti, keďže je zasadený vkonkrétnych historicko-geografických reáliách. Ide o didaktický text, ktorý poučí čitateľov obanských aj hutníckych procesoch. Ծž첹 je bilingválna, stranu za stranou si čitateľ môže porovnať jazykové verzie. Ծž첹 je digitálne ilustrovaná. Namiesto prekladateľa je uvedená iba jazyková agentúra, nie autor prekladu. Vknihe sú priložené aj fotky, mapka, fakty ahistorické skutočnosti, ktoré poskytujú kontext príbehu. Text je určený starším deťom.
á
šٰ rozprávky roku 2021, či už čerpajú zminulosti a tradičných rozprávok rôznych národov (slovanské, indické alebo slovenské), alebo sú hybridnou žánrovou premenou súčasných sci-fi, detektívnych či fantasy dobrodružstiev do rozprávkovej formy, majú spoločnú túžbu, že dobro prekoná zlo anespravodlivosť (Fantazmagorický kamarát, Dohviezdny večer), túžbu po zdravej rodine a láske (O Malom kozmonautovi, Dohviezdny večer) a po zachovanej čistej prírode (Pán Nápad zachraňuje svet, Záchranná stanica: Vlčica Luna).
Ako som spomenula vúvode, mnohé zrozprávkových kníh spája motív empatie, objavovania fantastických aj reálnych geografických priestorov (Zázračný džbán) či už na zemi, alebo vo vesmíre (Cvakofuč aúlet do krajiny protinožcov). Rozprávkoví hrdinovia putujú aobjavujú nielen krajiny aplanéty, ale najmä seba (Félixove vesmírne dobrodružstvá, Teporingo, Poď do rozprávky, Lui – Príbeh ohľadaní ). Ich púť vždy sprevádzajú zvierací (dokonca aj mravce alebo vínne mušky ѳš첹, Janka, Alex a mravec zkredenca) aj netradiční spoločníci apomocníci, či je to starý typ robota (Félixove vesmírne dobrodružstvá), alebo imaginárni kamaráti. Prekonávaním prekážok, psychologických alebo aj ekonomických, spoznávajú vlastnú silu, moc lásky apriateľstva, ale aj čarovnú moc slova, rozprávania ačítania (Záhady knižnice na konci ulice).
Ahoci sa dej klasických rozprávok uskutočňuje dávno-pradávno, mnohé súčasné rozprávky konkretizujú časopriestor pomocou rôznych rekvizít zo súčasnosti (digitálne technológie) alebo sú fantazijným výletom do budúcnosti. Súčasnosť sa vrozprávkach prejavuje aj prirodzeným jazykom, ktorý je spontánny, ale aj humorný ahravý. Rozprávači vedú sčitateľom dialóg, interagujú sním prostredníctvom otázok, ale aj rôznych tvorivých cvičení (Poď do rozprávky, ܲá, Hviezdičko Riško). Viacero rozprávkových kníh ztohto výberu má veľmi výrazné, moderné azaujímavé ilustrácie, ktoré text dopĺňajú, zvýrazňujú asú vizuálnou paralelnou cestou do príbehu (nielen) pre deti, ktoré ešte nevedia čítať (Lui – Príbeh ohľadaní, Fantazmagorický kamarát, ܲá, Zázračný džbán). Mnohé ilustrácie sú prekvapujúcou intelektuálnou výzvou pre tvorivého čitateľa, ktorý reaguje na text aj obraz a jeho zvýraznené symbolické posolstvo rozprávky (Dohviezdny večer, O Jankovi Polienkovi, Rozprávky spod slovanskej lipy).
Katarína Labudová (1976)
Získala doktorát zliterárnej komparatistiky na Masarykovej univerzite vBrne. Učí anglicky písanú literatúru na Filozofickej fakulte Katolíckej univerzity vRužomberku. Zaoberá sa najmä románmi Margaret Atwood aAngely Carter. Okrem postmodernej literatúry sa venuje ľudovým rozprávkam. Jej štúdia Dead Mothers and Absent Stepmothers in and Romani Fairy Tales bola uverejnená vpublikácii The Absent Mother in the Cultural Imagination (Åström, B., ed.). Vžilinskom Artfore moderuje pravidelné Literárne večery.