Pri príležitosti Dňa ústavy Slovenskej republiky udelil prezident SR Ivan Gašparovič vysoké štátne vyznamenia osobnostiam slovenského vedeckého, kultúrneho a společenského života. Rad Ľudovíta Štúra I. triedy udelil aj prof. Jánovi Stanislavovi in memoriam za mimoriadne zásluhy v oblasti rozvoja slovakistiky a slavistiky.
Na Bratislavskom hrade vyznamenanie prevzala dňa 1. septembra 2005 jeho vnučka Beáta Stanislavová.
12. decembra 2004 uplynulo 100 rokov od narodenia profesora Jána Stanislava. Svojimi prácami o podobe kultúrneho jazyka na Veľkej Morave, o veľkomoravskom dedičstve v slovenskom jazyku a v slovenskej duchovnej i materiálnej kultúre významne prispel k osvetleniu veľkomoravského obdobia našich dejín a kultúry. Zaraďoval slovenčinu do slovanského a medzijazykového kontextu tak ako nikto pred ním. Z jeho diel spomeňme aspoň päťzväzkové Dejiny slovenského jazyka, Slovenský juh v stredoveku, či práce z dialektológie a vývinu slovenského spisovného jazyka, jazykovej kultúry a správnej výslovnosti. V minulom roku sa v jeho rodnom Liptovskom Jáne konala konferencia, na ktorej sa stretli mnohí naši i zahraniční slavisti – všetkých spája úcta k jeho dielu.
vydalo pri príležitosti nedožitej storočnice Jána Stanislava dielo Slovenský juh v stredoveku II, ktoré nadväzuje na dielo Slovenský juh I (vyšlo v LIC, predtým NLC, v roku 1999). Slovenský juh II - pôvodne vyšiel v roku 1948, ale pre politické okolnosti sa už nedostal do distribúcie - zahŕňa aj prvé vydanie knihy Slovenský juh III s mapami pôvodného osídlenia slovenského juhu a jeho historických zmien. Ide o dielo nepopierateľnej lingvistickej a historickej hodnoty, dôstojne pripomínajúce tvorbu významnej osobnosti slovenskej kultúry. Prvý diel Slovenského juhu bol spracovaný areálovým triedením, druhý je abecedným triedením vlastných mien. Dielo treba vnímať z pohľadu historickej porovnávacej jazykovedy a inšpirácie súčasnej vedy. Ide o prvú prácu z onomastiky na slovenskom území.
(suba)