O obrovi a maličkostiach

Kdesi vľudskej prirodzenosti je zakorenená potreba čakať anásledne dosiahnuť niečo veľkolepé, čo otrasie duchom aprinesie vytúženú zmenu. Ak tento pocit neprichádza, človeka to frustruje azabúda takmer na všetko, čo ho obklopuje. Obor ačas prináša na trh neobyčajne poetickú tému ozastavení sa apremýšľaní okráse jednoduchého bytia, ukrytého vmaličkostiach, ato v celkom nezvyčajnom knižnom formáte adizajnovom spracovaní.

Carmen Chica a Manuel Marsol je španielske duo, zamerané na tvorbu obrazových albumov, v ktorých kooperácii vznikla aj obrazová kniha Hora (2019, Baobab). Carmen Chica vyštudovala odbor reklama averejné vzťahy avroku 2014 študovala aj vodbore detskej literatúry. Manuel Marsol je autor ailustrátor, podobne ako Chica študoval reklamu aaudiovizuálnu komunikáciu. Marsol je známejší zatiaľ len na českom knižnom trhu, ilustroval Kafkovu Premenu a Melvillovu Bielu veľrybu. Zdizajnérskej tvorby možno jeho rukopis čítať zreklamy na dánsky dizajnový obchod Flying Tiger Copenhagen. Za ilustrácie vobrazovej knihe Obor ačas získal hlavnú cenu Ibero-American Catalog of Illustration 2014 avroku 2015 získala kniha titul za najlepšie ilustrovanú knihu na Medzinárodnom festivale komiksu Amadora BD vPortugalsku.

Obrazovú knihu možno vnímať ako alegóriu na nezastaviteľné plynutie času aživota. Zo zdanlivo obyčajných dní, ktoré Obor trávi naoko banálnymi činnosťami, sa stávajú dni, tvoriace podstatu jeho existencie. Avlastne nielen jeho, ale aj všetkých bytostí avecí, ktoré sním nažívajú aobklopujú ho. Metaforický obraz života je stvárnený stromom, čo vyrastá zObrovej hlavy. Čitateľ si všíma jeho rast, rozvetvovanie, prinášanie plodov, ale aj skúšku poveternostnými vplyvmi či krutým snehom. Kolobeh premeny Obra tak prebieha na pozadí zmien ročných období, apredsa sa nič nedeje. Teda aspoň to tak predostiera textová zložka knihy. Slovo aobraz môže vtomto type naratívneho obrazového textu plniť viacero funkcií od symetrickej cez komplementárnu až po protichodnú. Vtejto obrazovej knihe ide o protichodný vzťah medzi obrazom atextom, pretože je postavený na ich vzájomnom protirečení.

Kniha si vyžaduje opätovný návrat k nej, pretože je popretkávaná detailmi, ktoré nie je možné spracovať hneď pri prvom prečítaní atext čitateľa navádza na to, že sa vpríbehu „nič nestalo“. Na prvý pohľad preto môže vyznievať priveľmi jednoducho ana čitateľa zapôsobiť až banálne. Návratom späť sa však čitateľ zameria na maličkosti, ktoré – podobne ako vživote – možno mimovoľne prehliadne. Začne si všímať okolie, poletujúceho komára, maličké veveričky, ale aj Obra chrániaceho dom, kŕmiaceho krokodíly či opatrujúceho zvieratá. Vo vzťahu knázvu knihy je súboj Obra so stereotypom a časom nevyhnutný avedie ho kpremene, tej vonkajšej, no predovšetkým vnútornej (tá je badateľná vkontrastnom geste akejsi agresie voči stereotypu na úvodnej strane aprijatiu života vjeho rozmanitosti na konci knihy).

Veľký (25x35 cm) avertikálne orientovaný formát knihy zodpovedá jej umeleckej výpovedi. Veľkosť knihy adekvátne zachytáva nielen Obra vprírodných scenériách, ale aj maličké detaily, ktoré by si čitateľ vmenšom formáte zaiste nevšimol. Ilustrácie sú vtejto knihe celostranové, aby rozohrávali hru predstavivosti aj mimo stránkového ohraničenia. Kolorit digitálnych ilustrácií je ladený skôr do sýtych a teplých tónov krajiny aObra, čím sa vytvára vizuálny kontrast so žiarivou,tyrkysovo modrou oblohou.

Obrazová kniha je úsporná na slovo, no oto bohatšia navizuálnu zložku, otvárajúcu rozličné interpretačné cesty. Tematicky môže vytvárať priestor pre rozhovor dospelého sdetským čitateľom na témy odprírodných až po hlbšie, filozofické problémy, teda napr. oplynutí času, ročných obdobiach apremenách, o pohľade na stereotyp avnímanie krásy jednoduchosti a každodennosti. Zároveň je vizuálnou oslavou života, plného všetkých tých malých, na prvý pohľad všedných vecí, tvoriacich podstatu našich dní.

Veronika Čigarská (1996)

Vyštudovala učiteľstvo anglického jazyka a literatúry a estetiky a momentálne pôsobí ako interná doktorandka na Katedre komunikačnej a literárnej výchovy PF PU.

Vo svojom výskume sa zameriava na žáner obrazovej knihy, tzv.„pٳܰǴǰ“.

Carmen Chica, Manuel Marsol: Obor ačas

Preklad: Lucia Duero

Bratislava: OZ Brak/Alma, 2022