Už tradične sa vmáji konal vPrahe medzinárodný knižný veľtrh, opäť na výstavisku vHolešoviciach. Včase od 14. do 17. mája sa vpriestoroch výstaviska stretli mnohí autori, prekladatelia, vydavatelia a priatelia kníh. Hlavné témy diskusií a prezentácií boli Európa vliteratúre – literatúra vEurópe, Fantázia a kreativita, Literatúra avzdelávanie.
Vreprezentačnom slovenskom národnom stánku srozlohou 72 m2 bolo vystavených vyše 500 titulov z produkcie 38 slovenských vydavateľstiev. Stánok ako miesto na rokovania a stretnutia s partnermi využili zástupcovia viacerých vydavateľstiev a tlačiarní, aj autori, editori, literárni agenti a prekladatelia. Pracovné rozhovory tu viedli i reprezentanti zahraničných vydavateľstiev, organizácií a inštitúcií a slovenskí krajania žijúci v Prahe.
V stánku sa uskutočnili rokovania so zástupcami LAF, Svět knihy, DONUMENTY, navštívili nás aj pracovníčky Slovenského inštitútu vPrahe p. Hohošová a Kučerová a ďalší. Vareáli výstaviska sme mali aj stretnutia sreprezentantmi ostatných medzinárodných knižných veľtrhov a vydavateľstiev a taktiež so zástupcami tlače.
Aj tento rok sme pripravili počas MKV Praha zaujímavé sprievodné akcie.
V piatok 15. mája bola včase 15.00 – 15.45 vnárodnom stánku prezentácia snázvom Medzi dvoma domovmi, vrámci ktorej Anton Baláž predstavil rovnomennú antológiu poézie zahraničných Slovákov, a Naďa Vokušová a Dušan Malota predstavili Slovenský literárny klub vČR a jeho činnosť.
Vten istý deň bol v národnom stánku o 16.15 otvárací koktail, kde sa vpriateľských rozhovoroch debatovalo najmä (no nielen) o literatúre a o knihách.
V sobotu 16. mája včase 14.00 – 14.50 vSále Rosteme sknihou prebehlo sprievodné podujatie snázvom Pohľad späť. Riaditeľ LIC Alexander Halvoník tu predstavil dvoch významných predstaviteľov súčasnej literárnej scény Dušana Šimku a Pavla Rankova a ich diela. Potom sa dostal kslovu Pavol Rankov, ktorý prečítal z nového románu Stalo sa prvého septembra (alebo inokedy) – (Kalligram 2008). Po ňom Dušan Šimko uviedol svoj najnovší román Gubbio – kniha udavačov (2009) a dva romány v českom preklade: Esterházyho lokaj (Prostor 2009) a Maratón Juana Zabaly (Volvox Globator 2008). Prítomní diváci vysoko ocenili úroveň tohto zaujímavého podujatia, ktoré ukázalo, že minulosť je stále vcentre záujmu viacerých spisovateľov, a je potešiteľné, že ju vedia spracovať a podať skutočne neopakovateľným spôsobom.
Na záver veľtrhu sme časť knižnej produkcie odovzdali knižnici Slovenského inštitútu v Prahe. Účasť na tomto veľtrhu každoročne hodnotíme ako veľmi úspešnú. Oslovenské knihy ajich nákup je tradične obrovský záujem, hlavne zradov laických návštevníkov.
Miroslava Bilačičová, Daniela Humajová
Sloven