Literárny kvíz

Apokryf pochádza zgréčtiny, pôvodne sa ním označovali texty Starého aNového zákona, ktoré cirkev neuznala za pravé. Nekanonizovala ich, preto sa ani nestali súčasťou Biblie amali zostať utajené. Napriek tomu sa niektoré znich začali šíriť astali sa obľúbeným ľudovým čítaním. Neskôr sa vliteratúre rovnakým slovom začali označovať útvary, ktoré vysvetľujú priebeh historickej, politickej či spoločenskej udalosti alebo úlohu známych osobností vdejinách inak než vkultúrno-historickej pamäti národa. Známym autorom apokryfov bol Karel Čapek (Kniha apokryfov), na Slovensku napríklad Peter Karvaš (1920 – 1999). Vroku 1997 mu vyšla kniha poviedok Tajomstvo sfingy s podtitulom Sedem apokryfov. Tu je úryvok zposlednej znich, ktorá dala názov celému dielu:

»„Stretol som istého Dionisia Salothakisa. Napísal akúsi dejepisnú učebnicu. Je pôvodom Grék.“

„Došlo mi, že nie Normanďan. Aďalej?“

„Keď sme sa pustili do reči aspomenul som mu Sfingu, vystríhal ma. Veľmi nástojčivo.“

„Pred čím?“

„Porozprával mi, že Sfinx má vo zvyku položiť každému, kto ju navštívi, hádanku, ktorú ju, údajne, naučili Múzy.“

„No konečne niečo tajomné! Akú hádanku?“

„Takúto: Má to hlas, ráno to má štyri nohy, na obed dve avečer tri...“«

Zápletka sa krúti okolo Sfingy, ktorá je súčasťou jedného z divov sveta, pyramíd pri Gíze. Naša kvízová otázka znie: Ktorú historickú osobnosť Peter Karvaš apokryfne stvárnil vpoviedke Tajomstvo sfingy?

Pre tých, ktorí knižku nášho významného dramatika aprozaika nečítali anebudú sa knej môcť rýchlo dostať, ponúkame možnosť voľby. Bol to:

A) Starorímsky vládca Marcus Antonius, ktorý spravoval východnú časť ríše abol manželom egyptskej kráľovnej Kleopatry.

B) Napoleon Bonaparte, ktorý ako vrchný veliteľ francúzskej armády uskutočnil veľkú, no neúspešnú vojenskú výpravu do Egypta, aby prekazil záujmy Britov.

C) Grécky historik Hérodotos, ktorý vo svojich prácach písal oegyptských pyramídach uvažoval aj ospôsobe ich výstavby.

Vymýšľa Igor Hochel

Na vaše odpovede spriloženými kupónmi Vydavateľstva Slovart aMladé letá, ktoré venujú knižky súťažiacim, čakáme do 9. apríla. Ak ste na kvízovú otázku zKnižnej revue č. 5 (Aký koniec dal poviedke Ostatný raz zo zbierky Kamarát Jašek Dobroslav Chrobák?) odpovedali, že chlapi sa pomýlili vdiagnóze, starý otec iba omdlel, akeď sa ráno prebudia, objavia ho na lúke, ako sa oháňa kosou, alebo ste napísali len písmeno B, tak sme vás zaradili do žrebovania. Za správne dokončenie poviedky posielame knižné odmeny zvydavateľstiev Arkus aMladé letá Jánovi BRUNOVI do Michaloviec aAlžbete KALAMÁROVEJ do Zvolena.

Správna odpoveď: B) Napoleon Bonaparte