Literárne dni v Solothurne 2005

Vdňoch 6. – 8. mája 2005 sa vo švajčiarskom Solothurne konali vporadí už 27. solothurnské literárne dni. Spisovateľky a spisovatelia píšuci všpanielčine, nórčine, nemčine, francúzštine, taliančine rétorománčine sa predstavili na 50 autorských čítaniach.

Niektoré zpodujatí prebiehali dvojjazyčne. Okrem toho pri niekoľkých okrúhlych stoloch autorky a autori diskutovali napríklad na témy ž & Zrada, Spomienka a lož. Ďalšími témami, na ktoré reagovali prominentne obsadené debatné fóra, boli Písanie pre veľkých malých, écrire en exil Písať pre javisko. Veľkú pozornosť vzbudila diskusia Kultúra politika oštátnej podpore kultúry. Záujemcovia prichádzali na čítačky vo veľkom počte, niektoré podujatia prilákali aj niekoľko stoviek návštevníkov. Najväčšiemu záujmu verejnosti sa tešili počas čítania spisovateľky a spisovatelia Milena Moserová, Agota Kristofová, Isolde Schaadová, Terézia Mora, Michel Tournier, Gerold Spät, Peter Bichsel. Autori nielen čítali zo svojich diel, ale každý svojím neopakovateľným spôsobom vtiahol obecenstvo do problematiky, ktorej sa text týkal. Vležérnej uvoľnenej atmosfére „zamestnali“ poslucháčov konkrétnymi otázkami výzvami urobili z nich aktívnych spoluúčastníkov čítania. Niektorí zautorov, najmä zLatinskej Ameriky Španielska, vystúpili sprednesom ukážok zo svojich diel aj na súbežne prebiehajúcom Literárnom festivale vBazileji. Účastníci literárnych dní, ktorí prejavili záujem, mali možnosť vďaka perfektnej organizácii podujatia navštíviť aj Bazilejský knižný veľtrh získať prehľad ošvajčiarskej vydavateľskej scéne. Súčasťou festivalu bolo aj vyhodnotenie internetovej literárnej súťaže OPEN-NET zorganizovanej pre záujemcov opísanie – víťazi na záver predniesli svoje práce publiku.

Solothurnské literárne dni tohto roku nielenže dali vmestečku na Aare zaznieť autorským hlasom spisovateliek a spisovateľov od Južnej Ameriky po Nórsko od Guadelupe po Alžírsko: vyznačovali sa aj rozmanitosťou foriem literárnych možností, ukážkami od románovej tvorby až polyriku divadelné hry. Aokrem toho, že podali autorom do ruky mikrofón, aby prezentovali svoje najnovšie texty, zároveň rozvírili debaty vdiskusiách, čo nasledovali po čítačkách, ale aj vkuloárnych rozhovoroch, najmä ovznikaní, podmienkach, podpore pôsobení literatúry na celom svete.