Celoslovenský detský čitateľský maratón „Čítajme si…” 2024 sa koná v termíneod 18. do 22. marca 2024teda od pondelka do piatka (vrátane). Čítať sa bude opäť po celom Slovensku na školách a v knižniciach, v školských kluboch a v centrách voľného času, v škôlkach atď.Prekonáme spolu minuloročný rekord 100591 čitateľov?
Kto ho organizuje: (LDI) v spolupráci s partnermi knižnicami a školami.
̌: 15. jubilejný ročník Celoslovenského detského čitateľského maratónu s názvom „ČÍTAJME SI…” 2024 – tento projekt chce pritiahnuť čo najväčší počet detí a mládeže ku knihe a zároveň im dať informácie o dostupnosti Linky pomoci pre deti a mládež 116111, kde môžu nájsť pomoc a radu v momente, keď ju budú potrebovať: NON-STOP, BEZPLATNE a ANONYMNE pre celé Slovensko.
Čítať budú: deti a mládež
Kde: po CELOM SLOVENSKU v knižniciach / školách / kluboch / v materských školách / atď...
Kedy: v týždni od 18. do 22. marca 2024
Ako to celé vzniklo?
„LINKA DETSKEJ ISTOTY prostredníctvom svojej non-stop, bezplatnej a anonymnej celoslovenskej telefonickej linky 116111 prijíma už 28 rokov denne stovky hovorov priamo od detí a mladých ľudí a získava tak aj informácie o ich prežívaní a problémoch – tak, ako to cítia ony samé. Nie všetky hovory však sú iba o krízach, ktoré ohrozujú život detí a mládeže, časť hovorov je napr. aj o nedostatku pozornosti zo strany dospelých, o osamelosti, či o trávení voľného času.“
Mgr. Táňa Ivanič Rybanská, riaditeľka Linky detskej istoty
Z histórie „ČÍTAJME SI…”:
„Podujatie „ČÍTAJME SI...” organizuje Linka detskej istoty už 15 rokov a jeho popularita každoročne výrazne rastie. Kým v roku 2008 sa do tohto celoslovenského detského čitateľského maratónu „ČÍTAJME SI...” zapojilo 3 000 detí – v roku 2023 s nami spoločne čítalo už viac ako 100 000 detí a mladých z celého Slovenska, zapojilo viac ako 700 škôl, knižníc a klubov.
Celoslovenský detský čitateľský maratón chce hlavne pritiahnuť čo najväčší počet detí a mládeže ku knihe a zároveň im formou knižných záložiek a nálepiek, ktoré dostané každý zúčastnený čitateľ, sprostredkovať informácie o dostupnosti Linky pomoci pre deti a mládež na tel. č. 116111 ako i on-line poradne na www.ldi.sk, kde môžu deti a mládež nájsť pomoc a radu v momente, keď ju budú potrebovať. Linka 116111 funguje NON-STOP, BEZPLATNE a ANONYMNE pre celé SLOVENSKO.“
Mgr. Táňa Ivanič Rybanská, riaditeľka Linky detskej istoty
Takto budeme spolu čítať v roku 2024:
„V týždni od 18. do 22. marca 2024 sa bude v rámci „ČÍTAJME SI...” 2024 čítať opäť po celom SLOVENSKU, v knižniciach, v školách, v kluboch, v materských školách, atď. K dnešnému dňu sa prihlásilo viac ako 88 000 čitateľov a stále ešte pribúdajú ďalší. V rámci celoslovenského detského čitateľského maratónu si deti na čítanie môžu vybrať akúkoľvek knihu, môžu sa zapojiť v ktorýkoľvek deň v týždni od 18. do 22. marca 2024 a spoločne si čítať môžu akokoľvek dlho a v akomkoľvek jazyku. Projektom chceme podporiť aj myšlienku inklúzie a integrácie.”
Mgr. Táňa Ivanič Rybanská, riaditeľka Linky detskej istoty
Fantázii sa pri organizovaní podujatí „ČÍTAJME SI...” medze nekladú.
Projekt „ČÍTAJME SI...” vnímane na Linke detskej istoty ako veľmi aktuálny aprínosný. Hlavným cieľom projektu jepráve podporiť čo najväčšie množstvo detí včítaní azvýšiť ich celkový záujem očítanie. Čítať spolu môžu rovesníci, ale aj staršie deti mladším, či deti seniorom. Samotné podujatie sa veľakrát prepája sbesedami či výstavami, na ktoré sú prizývaní spisovatelia a spisovateľky, ilustrátori/ky a iné významné azaujímavé osoby. Aplikujú sa tak rôzne faktory ovplyvňujúce vzťah kčítaniu – mladšie deti majú možnosť počúvať hlasné čítanie, staršie deti si budujú pocit kompetencie včítaní. Deti sú motivované čitateľskou atmosférou, zaujímavými osobnosťami ačítaním zameraným na zážitok zknihy. Projekt tak prispieva kzatraktívneniu literatúry, čitateľskej zdatnosti a najmä radosti detí zkníh, ktorá sa vdnešnej dobe postupne vytráca.
Mgr. Lucia Chamutyová, psychologička z Linky detskej istoty
Ako je to s čitateľskou gramotnosťou detí na Slovensku?
Pravidelne vykonávané prieskumy ukazujú, že slovenskí žiaci základných škôl sa neustále zhoršujú včitateľskej gramotnosti, ato až na úroveň rozvojových krajín. Deti amladí ľudia majú značné ťažkosti sporozumením textu, atým aj s prácou s textom či reprodukciou hlavných myšlienok textu. Za podpriemernou čitateľskou gramotnosťou môžeme hľadať viacero dôvodov. Deti sa zvyčajne sústredia viac na bezchybné, dobre znejúce čítanie ana výkon, než na uchopenie myšlienky textu aschopnosti ho prerozprávať. Deťom robia ťažkosti aj texty písané “zastaraným spôsobom”, obsahujúce vsúčasnosti málo používané slová, ktoré nezodpovedajú jazyku dnešných detí amladých. Všeobecne sa tak vytráca zážitok z čítania, a tým aj motivácia knemu, bez ktorej sa čitateľská gramotnosť efektívne rozvíjať nedá. Úlohu zohrávajú aj všadeprítomnékomunikačné a informačné technológie ponúkajúce vizuálne zaujímavú, pasívne prijímanú zábavu. Deti dostávajú množstvo podnetov zokolia, zktorých si len málokedy vyberú práve čítanie. Žiaľ, samozrejmosťou už nie je ani čítanie deťom rodičmi, čím sa unich znižujú možnosti budovania vzťahu kčítaniu aliteratúre ako takej.
Mgr. Lucia Chamutyová, psychologička z Linky detskej istoty
Prečo je dobré čítanie?
Vďaka čítaniu si deti od útleho veku, rovnako ako adolescenti, rozširujú slovnú zásobu a nevedome osvojujú pravopis či zlepšujú gramatiku. Čítanie má tiež pozitívny vplyv na pamäť akoncentráciu, apodporuje schopnosti riešenia problémov. Nepriamym výsledkom pravidelného čítania tak môže byť optimalizácia školského výkonu a školských výsledkov. Deti amladí ľudia si cez fiktívne príbehy taktiež rozvíjajú predstavivosť, je im umožnené prežívanie rôznych zážitkov prostredníctvom obľúbeného hrdinu. Mladý čitateľ má možnosť zdieľať emócie, formovať empatiu apoznávanie správania druhých. Vplyv literatúry a čítania tak má významný vplyv aj na rozvoj emocionálnej a sociálnej gramotnosti. Vneposlednom rade je čítanie výborný spôsob relaxovania a jednoduchá metóda na efektívne znižovanie každodenného stresu ľudí všetkých vekových kategórií.
Mgr. Lucia Chamutyová, psychologička z Linky detskej istoty
PR podujatie – symbolické odštartovanie „ČÍTAJME SI...“ 2024
V utorok 19. marca 2024 o 10:30h v Kníhkupectve Panta Rhei v Auparku v Bratislave, organizuje LINKA DETSKEJ ISTOTY spolu s Vydavateľstvom SLOVART v rámci „ČÍTAJME SI...” aj PR podujatie, ktorým symbolicky odštartuje 15. ročník celoslovenského detského čitateľského maratónu. Zástupcovia médií sú srdečne vítaní. Na tomto podujatí sa stretnú žiaci zo špeciálnej ZŠ Karpatská z Bratislavy a žiaci I. a II. stupňa zo ZŠ Na bielenisku z Pezinka, budú besedovať s Petrom Bartoněkom – autorom knihy Obed v ohrození Fantastické príhody zo školy pod hradom, na tému čítanie a dozvedia sa i o jeho novopripravovanej knihe pre deti.Žiaci si budú spoločne aj čítať knihy v rôznych jazykoch – zaznejú ukážky v slovenskom, českom, anglickom, nemeckom, ukrajinskom, ruskom, srbskom jazyku i ďalších.Prídu aj psychologičky z Linky detskej istoty, zástupcovia z Vydavateľstva Slovart, Kníhkupectva Panta Rhei a ďalší. PR podujatie bude moderovať už tradične Katka Brychtová.
Vyhlásenie výsledkov a žrebovanie:
Výsledky celoslovenského detského čitateľského maratónu „ČÍTAJME SI...“ 2024 budú vyhlásené v utorok 26. marca 2024 (po sčítaní počtu detí a mladých ľudí z celého Slovenska, ktorí sa do čitateľského maratónu zapojili). Vyžrebujeme 15 škôl / knižníc / klubov – spomedzi zúčastnených, ktoré dostanú sériu kníh, ktoré daruje Vydavateľstvo SLOVART. Viac informácií o celom podujatí a jeho výsledkoch nájdete na: a / #̌́ٲ
ʴďDZԾ:
Za podporu tohtoročného „ČÍTAJME SI...“ 2024 patrí špeciálne poďakovanie aj Ministerstvu školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR a Národnému inštitútu vzdelávania a mládeže – NIVAM. Ďakujeme aj všetkým partnerom – organizátorom podujatí „ČÍTAJME SI...“ 2024 v knižniciach, na školách, či v kluboch po celom Slovensku. A v neposlednom rade ďakujeme všetkým partnerom, ktorí nám každoročne pomáhajú: Vydavateľstvu SLOVART, Kníhkupectvu Panta Rhei, Slovenskej asociácii knižníc, Spolku slovenských knihovníkov a knižníc, pani Kataríne Brychtovej a ďalším.
Pre viac informácií kontaktujte: Mgr. Táňa Ivanič | 0918-964-468 | tana@ldi.sk | viac info o našich službách:
__________________________________________________________________________________
Linka detskej istoty (LDI) je prvou TELEFONICKOU aj ON-LINE (čet a email) LINKOU, špecializovanou na problematiku detí a mládeže na Slovensku.Fungujeme nepretržite už od roku 1996 NON-STOP 24/7, BEZPLATNE a ANONYMNE pre celé územie Slovenskaa za obdobie 28 rokov sme poskytli odborné dištančné poradenstvo viac ako 3 miliónom deťom, mladým ľuďom i dospelým kontaktujúcim naše poradenské Linky: 116111, 11600, 0800-500-500 a špecializované odborné poradne v záujme detí.