VLiterárnom informačnom centre práve vychádza zbierka štúdií, esejí ačlánkov omodernej fantastike od Ondreja Herca, autora, ktorý patrí kzakladateľským osobnostiam teórie tohto žánru.
Publikácia obsahuje úvodnú všeobecnejšiu štúdiu nazvanú Pocit zázraku a ďalej esejistické texty nadpísané: Dedičstvo ľudovej prózy vmodernej fantastike, Sen o hrdinovi, Nadžena Xena – neomýtus populárnej kultúry, Globalizácia ako science-fiction, Aká tvrdá je tvrdá SF?, Upírska erotika a Pár slov o horore. Publikácia má aj autorský predslov nazvaný Vieme čítať fantastiku?, ktorý naznačuje určenie knihy nielen pre teoretikov, zaujatých čitateľov fantasy a účastníkov conov (stretnutí záujemcov o fantastiku), ale aj pre čitateľov, ktorých fantastika neopantala vosobnom čitateľskom zábere, ale majú záujem o poznanie trendov literatúry vo všetkých jej škálach. Tak je pridaný aj Malý slovník pre nefanov na záver atiež Edičná poznámka aResumé vslovenčine av angličtine. Eseje ofantastike sú príspevkom kdejinám žánra, jej zdôvodnením a návodom, ako čítať podobnú literatúru.
Autor Ondrej Herec (nar. 1944) je zakladateľská osobnosť slovenskej teórie modernej fantastiky, ktorej sa venoval popri povolaní sociológa amedzinárodného právnika. Je autorom vyše 30 výskumných prác aštúdií zo sociálnej politiky asociológie kultúry, autorom rozhlasových príhovorov oproblémoch súčasnej postindustiálnej spoločnosti. Je tiež autorom knihy esejí Cyberpunk (2002). |
Ľubica Suballyová